Założenie własnej firmy i stanie się szefem dla samego siebie to kusząca perspektywa, zwłaszcza dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, ale już wiedzących, że nie dla nich praca na etat pod czyjeś dyktando. Nie każdy jednak dysponuje kapitałem na tyle dużym, by pokrył on wszystkie wydatki i jeszcze wystarczył na rozruch firmy.

Data dodania: 2017-02-08

Wyświetleń: 921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak sfinansować swój własny biznes?

Jak zatem pozyskać środki na rozpoczęcie działalności na własną rękę?

Forma działalności

Przede wszystkim należy rozważyć formę prawną firmy. Jeżeli ktoś działa w pojedynkę do wyboru ma jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z o.o. W pierwszym przypadku wszystkie formalności są darmowe i nie zajmują więcej niż jeden dzień. W przypadku spółki trzeba przeznaczyć środki na opłatę taksy notarialnej, gdyż umowa założenia takiej spółki musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, jak również na pokrycie kapitału zakładowego, na chwilę obecną wynosi on minimum 5000 złotych.

Kredyt

Zaciągnięcie kredytu często przychodzi na myśl jako pierwsze. Rzeczywiście wiele banków wierzy w młodych przedsiębiorców i dosyć chętnie udziela im wsparcia finansowego w postaci pożyczki. Jednak nikt nie dostaje nic na piękne oczy i w zasadzie zawsze trzeba posiadać jakieś zabezpieczenie. Oczywiście istotnie zależy ono od wysokości kredytu.

Fundusze unijne

Dofinansowanie z funduszy strukturalnych jest ogromną szansą dla młodych biznesmenów głównie z tego względu, że są to dotacje bezzwrotne (oczywiście pod warunkiem właściwego wykorzystania środków i rozliczenia projektu). Unia stawia mocno na innowacyjność, zatem jeżeli biznesplan oparty jest na wdrażaniu np. nowych technologii, wniosek ma duże szanse na uzyskanie pozytywnej opinii. Jeżeli firma ma być mniej innowacyjna, nie stoi na straconej pozycji – Unia realizuje wiele Programów Operacyjnych i można postarać się o takie uzasadnienie wniosku, które będzie dobrze odpowiadało założeniom ramowym.

Spółka kapitałowa

Wracamy do punktu pierwszego – formy działalności. Jeżeli wspomniane formy finansowania zawiodą, można poszukać partnera dysponującego pieniędzmi, ale bez pomysłu na ich wykorzystanie. Naturalnie musi to być osoba zaufana, a zasady funkcjonowania firmy jasno określone.

Crowdfunding – finansowanie społecznościowe

To idea stosunkowo nowa, ale bardzo szybko zyskująca na popularności. Crowdfunding polega na publicznej zbiórce pieniędzy, najczęściej przy udziale mediów społecznościowych. Chętne osoby przekazują niewielkie kwoty, ale zgodnie z przysłowiem „Ziarnko do ziarnka...” ze względu na dużą liczbę zainteresowanych uzbierany kapitał może być wysoki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena