Stało się. Założyliśmy własną firmę, przebrnęliśmy przez wszystkie formalności i czas na rozpoczęcie intensywnej pracy. Trudno jednak wyobrazić sobie przedsiębiorcę, który nie potrzebuje zaplecza materialnego do świadczenia swoich usług. Nawet podstawowe i jednocześnie niezbędne w prowadzeniu działalności czynności wymagają sprzętu czy oprogramowania, a to z kolei generuje koszty. Sprawdźmy więc, ile kosztuje podstawowy sprzęt dla firmy oraz w jaki sposób możemy sfinansować jego zakup.
Telefon z abonamentem
Absolutne nr 1 wśród niezbędnych sprzętów do firmy. Nie sposób prowadzić firmy, nie mając możliwości kontaktowania się z klientami czy kontrahentami telefonicznie. Obecnie operatorzy komórkowi mają oferty dedykowane biznesowi, gdzie za cenę do 100zł netto miesięcznie możemy pozwolić sobie na abonament z pakietem darmowych minut oraz internetem. Jeśli zależy nam na dobrym smartfonie, średniej jakości telefon możemy kupić za ok. 500zł netto.
Laptop
Pomocny sprzęt nie tylko w przypadku przedsiębiorców pracujących na co dzień na komputerze. Sprzęt ten umożliwia nam takie czynności jak prowadzenie korespondencji mailowej, obsługę faktur oraz archiwizowanie dokumentów w wersji elektronicznej. Średniej jakości laptop może kosztować ok. 3000 - 3.500zł netto.
Drukarka
Przydatna chociażby do tego, aby drukować dokumenty księgowe czy faktury wystawiane klientom. Dobrym pomysłem jest postawienie na zakup drukarki ze skanerem. Taki sprzęt obecnie można kupić już za 200zł netto.
To się może przydać
Oprócz wyżej opisanych sprzętów, warto również wymienić kilka takich, które nie są niezbędne, lecz mogą znacznie ułatwić pracę. Zaliczymy do nich niszczarkę, którą można nabyć w cenie do 100zł netto, dysk zewnętrzny, na którym będziemy trzymać kopie ważnych plików (możliwy do zakupu w cenie od 200zł netto).
Skąd wziąć pieniądze na zakup sprzętu
Początkujący przedsiębiorcy często mają problem ze znalezieniem środków na zakup tego rodzaju sprzętów. To dość wysokie koszty jak na początek, zwłaszcza, jeśli nie mamy jeszcze źródła przychodu. Warto więc zainteresować się dotacjami z urzędu pracy czy zakupić sprzęt na raty. Alternatywą dla tego rodzaju rozwiązań może być wzięcie pożyczki na firmę, którą oferuje większość banków czy instytucji finansowych. W ten sposób możemy pozwolić sobie na zakup całego sprzętu, a spłatę pożyczki rozłożyć na dłuższy okres.