Rozwój firmy to skomplikowany i wcale niełatwy proces. Na co musisz uważać i z jakimi trudnościami możesz się spotkać? Zapraszamy do lektury!

Data dodania: 2023-06-13

Wyświetleń: 116

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wyzwania związane z rozwojem firmy – jak je przezwyciężyć?

Własna firma to wielkie wyzwanie

Z tym zdaniem zgodzi się każdy, kto posiada swoją firmę, próbował ją założyć lub chociaż odrobinę zorientował się w warunkach, w jakich przedsiębiorcy muszą prowadzić swoje biznesu. Choć zwykło się uważać, że Polacy to naród marudny i wszędzie znajdzie powód do narzekań, to akurat w tej kwestii powodów do niezadowolenia jest naprawdę wiele. Wystarczy wspomnieć o aktualnej sytuacji gospodarczej, regulacjach prawnych, podatkowych, licznych formalnościach… Można tak wymieniać naprawdę długo, nie znaczy to jednak, że prowadzenie własnego biznesu wiąże się wyłącznie z trudnościami. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wszelkie problemy, przed jakimi staniesz, powinieneś traktować jako wyzwania, które należy pokonać. Wyzwania te mogą być bardzo różne, zależnie od tego, jakiego rodzaju firmę prowadzisz, na jakim etapie rozwoju już się znajdujesz i wielu innych czynników. Z czym zatem może przyjść Ci się zmierzyć, aby rozwój firmy przebiegał harmonijnie i bez zarzutu?

Jakie wyzwania mogą utrudnić rozwój firmy?

Zdecydowanie na pierwszy plan wysuwają się tutaj niejasne, skomplikowane i często zmieniające się przepisy. Dotyczy to regulacji praktycznie każdego rodzaju, choć zazwyczaj najbardziej dają o sobie znać przepisy podatkowe oraz przepisy dotyczące zatrudniania i rozliczania pracowników. Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem firmy konieczne będzie korzystanie z usług biura podatkowego czy księgowego. Choć takie usługi mają swoją cenę, to w dłuższej perspektywie niemal zawsze są opłacalne. Nie dość, że nie musisz samodzielnie śledzić wszystkich zmian prawnych, to do tego całą papierkową robotę wykonają za Ciebie wykwalifikowani pracownicy. A specjaliści w tym zakresie nierzadko są w stanie zaproponować Ci rozwiązania korzystniejsze w Twoim indywidualnym przypadku.

W niektórych biznesach problematyczne może być znalezienie wykwalifikowanej kadry, szczególnie w branżach wysoce specjalistycznych. Tym bardziej że poprzez otwarcie granic wielu specjalistów w swoich fachach wyjechało za granicę. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym problemem może być korzystanie z tzw. headhunterów, czyli specjalnych osób i firm, którzy zajmują się prowadzeniem procesów rekrutacyjnych. Innym pomysłem jest też zatrudnianie jeszcze niewykwalifikowanych pracowników, np. na staże czy praktyki, i stopniowe rozwijanie ich w swojej firmie.

Niestety dość częstym problemem w rozwoju firmy są problemy z płatnościami ze strony Twoich kontrahentów. Nierzadko powoduje to trudności w zachowaniu płynności finansowej czy np. terminowym wypłacaniu wynagrodzeń. W dużej mierze może to ograniczać rozwój przedsiębiorstwa i zarazem możliwości inwestowania. Pewną formą zabezpieczenia może być np. żądanie przedpłat. Warto również mieć na uwadze regulacje prawne, które pomagają przedsiębiorcom w takich sytuacjach.

Nawiązując do wspomnianych już regulacji prawnych, problemem są również wysokie i zwykle rosnące koszty zatrudnienia, a także brak elastycznych form zatrudnienia. Składki ubezpieczenia społecznego są płatne obowiązkowo i to bez względu na to, jakie wyniki finansowe osiąga Twoje przedsiębiorstwo. Podobnie wygląda sprawa z podatkami, które trzeba regulować bez względu na to, czy Twoi kontrahenci opłacają terminowo Twoje faktury.

To oczywiście nie wszystko, warto wspomnieć chociażby o wydatkach na prowadzenie firmy i wyszkolenie pracowników czy nierówną walkę o klienta i nielegalną konkurencję. Wyzwania, z którymi przyjdzie Ci się mierzyć, zależą od wielu czynników – mimo to nie warto się poddawać i dalej rozwijać swój biznes! A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu firmy i finansach z tym związanych, odwiedź witrynę https://biznesowe-inwestycje.pl/.

Źródła:

  1. https://grafik.rp.pl/grafika2/1144116
  2. https://edufin.pl/najwieksze-problemy-malych-firm/
  3. https://malawielkafirma.pl/rozwoj-firmy-problemy/
  4. https://nfg.pl/blog/najwazniejsze-impulsy-w-rozwoju-firm
  5. https://www.camina.pl/strategia-i-rozwoj/etapy-rozwoju-firmy/

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena