Własna firma oznacza nie tylko niezależność, ale i obowiązki. To, czym nie trzeba się było przejmować na etacie, nagle staje się niezwykle istotnym elementem codziennej pracy. Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jest księgowość. Sprawdź, na czym polega samodzielne prowadzenie księgowości i czy warto zdecydować się na pomoc biura rachunkowego.

Data dodania: 2022-07-26

Wyświetleń: 266

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej – jak prowadzić?

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie

Księgowość w firmie jednoosobowej można prowadzić na dwa sposoby, a wszystko zależy od wybranej formy opodatkowania.

 • Księga przychodów i rozchodów (KPiR) – dotyczy osób, które wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Księgowość dla działalności gospodarczej w formie księgi przychodów i rozchodów oznacza ewidencjonowanie przychodów i kosztów, a przedsiębiorca może zmniejszać wysokość podatku poprzez odliczanie ponoszonych kosztów.
 • Ewidencja przychodów – dotyczy przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym. Ta forma prowadzenia księgowości opiera się na księgowaniu przychodów firmy, bez możliwości zmniejszenia podatku poprzez odliczanie ponoszonych kosztów.

Obie formy zaliczamy do księgowości uproszczonej, zwanej również małą księgowością. Jest to najczęściej wybierana księgowość dla firm jednoosobowych, którą można prowadzić w firmach o rocznym dochodzie nieprzekraczającym 2 milionów euro. Podmioty, które przekraczają tę kwotę lub wybrały inną formę działalności (np. spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjne i z o.o.) nie mogą prowadzić małej księgowości – dla nich przeznaczona jest pełna księgowość.

Księgowość dla firm jednoosobowych – o czym trzeba pamiętać?

Oprócz prowadzenia księgi przychodów i rozchodów lub ewidencji przychodów konieczne może być również prowadzenie dodatkowych ewidencji, takich jak:

 • ewidencja VAT – dla płatników VAT,
 • ewidencja przebiegu pojazdu – dla przedsiębiorców, którzy wykorzystują prywatny pojazd do celów firmowych,
 • ewidencja wyposażenia – dla przedmiotów o wartości powyżej 1500 zł,
 • ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – dla zakupów powyżej 3500 zł.

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie jednoosobowej

Podczas gdy pełna księgowość wymaga pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, małą księgowość można z powodzeniem prowadzić samodzielnie. Jednak powinny się tego podjąć jedynie te osoby, które czują się pewnie w dziedzinie księgowości. Zaletą samodzielnego prowadzenia rozliczeń jest z pewnością oszczędność – nie trzeba bowiem płacić za usługi księgowe. Z drugiej strony nadmierna oszczędność może nas zgubić, zwłaszcza jeśli nie przykładamy się do prowadzenia KPiR czy ewidencji przychodów – w takiej sytuacji narażamy się na kary finansowe nakładane przez urząd skarbowy.

Samodzielne prowadzenie księgowości w jednoosobowej firmie wiąże się z następującymi obowiązkami:

 • rejestracja firmy w CEIDG,
 • sporządzanie umów,
 • wyliczanie comiesięcznego podatku,
 • rozliczanie deklaracji rocznej PIT,
 • reprezentowanie firmy przed organami państwowymi.

Należy przy tym pamiętać, że przepisy nieustannie się zmieniają, dlatego osoby prowadzące księgowość samodzielnie powinny być na bieżąco z aktualizacjami.

Księgowość prowadzona przez biuro rachunkowe

Alternatywą dla prowadzenia księgowości na własną rękę jest skorzystanie z oferty biura rachunkowego. Jest to o tyle wygodne, że z usług księgowych można dziś korzystać online. Wystarczy, że wybierzesz biuro rachunkowe oferujące księgowość dla działalności gospodarczej i powierzysz mu prowadzenie rozliczeń, obliczanie podatku, sporządzanie deklaracji PIT i zajmowanie się wszystkimi kwestiami związanymi z księgowością firmy. 

Zaletą internetowego biura rachunkowego jest też brak ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania. Nawet jeśli prowadzisz działalność w małej miejscowości, możesz korzystać z usług renomowanego biura, którego siedzibą jest Warszawa. Większość tego typu biur zapewnia dostęp do panelu klienta, dzięki czemu masz wgląd w swoją księgowość przez całą dobę, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. 

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Decydując się na powierzenie księgowości firmy podmiotowi zewnętrznemu, zwróć uwagę na kilka kwestii:

 • Czy biuro specjalizuje się w prowadzeniu księgowości dla firm?
 • Jakie opinie na temat biura można znaleźć w internecie?
 • Czy biuro zapewnia dedykowanego księgowego, z którym w razie potrzeby będziesz mógł się skontaktować?
 • Czy otrzymasz dostęp do panelu klienta i stały wgląd w księgowość swojej firmy?
 • Czy biuro umożliwia przesyłanie faktur online?
 • Czy w razie potrzeby księgowy będzie reprezentował cię przed organami państwowymi?
 • Jakie usługi dodatkowe oferuje biuro rachunkowe (np. doradztwo podatkowe, wirtualne biuro, obsługa prawna firm)?

Księgowość dla firm to jedna z głównych specjalizacji biura rachunkowego TaxCoach. Siedzibą internetowego biura księgowego jest Warszawa, lecz dzięki usługom online z oferty firmy mogą również skorzystać przedsiębiorcy z innych części Polski.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena