Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu musiał korzystać z innej niż złotówka waluty. A to oznacza konieczność dokonania zamiany naszej rodzimej waluty na obcą. Do niedawna jedyną możliwością było skorzystanie z kantora stacjonarnego. Obecnie można też zdecydować się na wymianę walut online. Która opcja jest korzystniejsza i dlaczego?

Data dodania: 2017-10-18

Wyświetleń: 1176

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaki kantor wybrać – stacjonarny czy internetowy?

Transakcja zakupu walut w internecie ma podobne zalety jak i inne zakupy online. Wśród nich na czoło wysuwa się wygoda i oszczędność czasu. Kantor online jest zawsze „otwarty”, waluty możemy zamienić w dowolnym momencie, także w weekendy czy święta. Nie trzeba iść do fizycznego kantoru, pamiętać o godzinach otwarcia i być może czekać w kolejce. Do panelu transakcyjnego można zalogować się w każdym miejscu i z każdego urządzenia posiadającego dostęp do internetu.

Druga ważna zaleta e-kantoru to korzystniejsze kursy walut. Przyczyna tego faktu jest bardzo prosta – koszty funkcjonowania takiego kantoru są znacznie niższe niż stacjonarnego, a ponieważ wszystko odbywa się online, system e-kantoru jest w stanie wyszukać najkorzystniejszą z dostępnych opcji. Także my jako klienci możemy sprawdzić ofertę kilku kantorów internetowych i wybrać najbardziej opłacalny kurs.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, kantory internetowe posiadają zabezpieczenia takie jak serwisy banków. E-kantory bardzo dbają o reputację i jak dotąd nie odnotowano przypadków czy oszukania klienta, czy włamania się do systemu. Jeśli jednak ktoś korzysta z komputera lub telefonu lekkomyślnie i bez dbałości o prywatność, może paść ofiarą ataku hakerskiego, ale winą za to nie można obarczać kantoru.

Z drugiej strony, w kantorze stacjonarnym wymieniamy fizyczne, prawdziwe pieniądze. Ryzyko trafienia na podrobione banknoty jest niewielkie, a od razu dysponujemy całą kwotą. Co prawda teraz wiele płatności dokonuje się online, ale nie wszędzie i zawsze można zapłacić kartą czy aplikacją, czasem potrzebny jest banknot lub bilon. Jeżeli zatem wymienimy pieniądze online, i tak trzeba będzie pobrać odpowiednią sumę w bankomacie czy oddziale banku.

Warto też podkreślić, że wymieniając walutę „przy okienku” dostajemy wydruk poświadczający dokonanie transakcji. Ten sposób zakupu dolarów czy euro jest też z pewnością bliższy osobom starszym i mniej zaznajomionym z wirtualnymi transakcjami. Można zatem powiedzieć, że mimo wzrostu popularności kantorów online, te stacjonarne w dalszym ciągu będą istnieć i działać na rynku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena