Podczas oglądania produktów spożywczych w markecie być może zastanawiamy się, jak wyglądał proces produkcji czekoladowych wafelków lub twarogu półtłustego. Coraz więcej osób szuka też na opakowaniu informacji dotyczących składu produktu oraz kaloryczności i wartości odżywczych danego produktu. No właśnie – opakowanie. Co o nim wiemy?

Data dodania: 2017-09-29

Wyświetleń: 964

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Flowpack, czyli pakowanie produktów spożywczych

Warto uzmysłowić sobie, że to właśnie sposób pakowania oraz rodzaj opakowania w bardzo dużej mierze decyduje o jakości produkty. Nie tylko smakowej i odżywczej, ale też wizualnej. Bowiem nawet jeżeli proces produkcji będzie bardzo zaawansowany, a surowce wysokiej klasy, nieodpowiednie opakowanie może zniweczyć cały wysiłek producenta. A klient chce, by wyjęty z opakowania produkt był świeży, nieuszkodzony i apetyczny. Zatem zadaniem opakowania jest zabezpieczenie żywności przed pogorszeniem jakości.

Pakowanie jest procesem wieńczącym cały proces produkcyjny. Mamy tu na myśli pakowanie zarówno pojedynczych artykułów, jak i umieszczanie ich w opakowaniach zbiorczych, które z kolei wędrują na palety, potem do magazynu, hurtowni lub bezpośrednio do końcowego odbiorcy. Opakowanie musi być więc tak zaprojektowane, by transport i magazynowanie w żaden sposób nie wpłynęły negatywnie na stan towaru.

Jeżeli chodzi o branże spożywczą, bardzo popularnym i często stosowanym sposobem pakowania jest flowpack. Pod tym pojęciem kryje się nic innego, jak umieszczanie produktów w torebkach z folii, formowanych w specjalnej maszynie. Urządzenia typu flowpack dzielą się na pionowe i poziome, co można w łatwy sposób wytłumaczyć – niektóre artykuły wygodniej pakować „na leżąco”, inne, zwłaszcza sypkie, muszą być przemieszczane w pionie. Niektóre maszyny flowpack pakują także pod kątem. Ponadto maszyny te gwarantują odpowiednie odmierzenie produktu – w każdym opakowaniu znajdzie się dokładnie taka sama ilość, zgodna z informacją na opakowaniu. Cała linia pakująca może zostać wyposażona w dodatkowe urządzenia, takie jak np. wykrywacz metali.

Z punktu widzenia producenta flowpack jest korzystny z tego powodu, że wymaga zużycia bardzo małej ilości materiału opakowaniowego. Co więcej, cały proces pakowania przebiega szybko i sprawnie. Pakowany artykuł dostaje się w tunel stworzony z folii (lub innego materiału), od dołu dodawany jest trzeci fragment folii, a całość zgrzewana jest przez specjalne wałki.

Warto wspomnieć, że metoda flowpack jest też często stosowana do pakowania artykułów przemysłowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena