Ciężko wyobrazić sobie prowadzenie biznesu e-commerce bez opakowania produktu. Wszyscy wiemy, że pudełka wykonywane są z kartonu lub tektury, ale tektura tekturze nierówna i na rynku znajdziemy jej rozmaite rodzaje różniące się wytrzymałością, konstrukcją, metodami produkcji i pozyskiwania materiałów.

Data dodania: 2021-05-27

Wyświetleń: 564

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Z jakich materiałów powstają pudełka, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze opakowania.

Po co przedsiębiorcom ta wiedza? Choćby po to, by dobrać opakowanie, które będzie odpowiednio wytrzymałe i dostosowane do potrzeb pakowanego produkty. Ale także po to, by móc wybrać rozwiązania w ekologicznym duchu - a to dla wielu klientów jest coraz ważniejsze.

Karton

Karton to podstawowy materiał, z którego powstają pudełka. Jest jednak pojęciem dość ogólnym, ponieważ tym terminem zwykło się określać całe spektrum pudełek - bez względu na faktyczny materiał, z którego powstały. W branży opakowaniowej karton odnosi się jednak do wyrobów papierniczych o bardzo konkretnej gramaturze - przyjmuje się, że kartony to materiały o gramaturze od 160 g/m² do 315 g/m². Pudełka kartonowe mają wiele niepodważalnych zalet. Są lekkie i niedrogie, a przy tym mogą być całkowicie ekologiczne - pozyskane z materiałów wtórnych, odpowiedzialnie zarządzanych lasów, a po zużyciu podlegają dalszemu recyklingowi. Nie zawsze jednak kartony będą odpowiednim pudełkiem dla przedmiotów bardzo delikatnych lub bardzo ciężkich - właśnie ze względu na swoją gramaturę. Dlatego powstało jeszcze inne rozwiązanie.

Tektura falista i tektura lita

Tektura falista to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji opakowań. Zapewnia bowiem doskonały stosunek jakości do ceny, a przy tym daje duże pole do popisu zarówno w kwestii designu, jak i nadruku. Tektura falista składa się z kilku warstw arkuszy, co zapewnia jej większą sztywność i wytrzymałość niż w przypadku zwykłego kartonu. Środkowa warstwa jest pofalowana, a klient ma do dyspozycji różne grubości fal, które wpływają na większą lub mniejszą wytrzymałość tego materiału. Tektura falista staje się zatem materiałem pierwszego wyboru w przypadku produkcji hurtowej, ponieważ doskonale sprawdza się zarówno przy druku offsetowym, jak i fleksograficznym - a to umożliwia uzyskanie najwyższej jakości nadruku przy atrakcyjnej cenie jednostkowej takiego opakowania. Dodatkowym i coraz istotniejszym atutem tego materiału są jego ekologiczne cechy - tektura falista może powstawać nawet w 90% z materiałów wtórnych i w całości podlegać dalszemu recyklingowi.

Z kolei tektura lita to materiał, który niezwykle często stosuje się w opakowaniach typu premium. Walorem tektury litej jest większa wytrzymałość takiego materiału, ale istotnie wpływa to również na cenę takiego opakowania - oferuje za to ogromne możliwości w zakresie projektowania i uszlachetniania druku.

Kleje, farby i wykończenia

Ale pudełka to nie tylko tektura lub karton. Istotnym elementem związanym z produkcją opakowań jest wykorzystanie klejów, farb i sposobów na uszlachetnienie druku, czyli sprawienie, że napis na pudełku jest matowy, albo lekko wypukły. Klej staje się niezwykle istotny zwłaszcza, gdy zależy nam na tym, by w produkcji pudełko zostało podklejone, a co za tym idzie prostsze w składaniu. Jednak prawdopodobnie częściej to właśnie farby wykorzystywane przy druku będą odgrywały ważniejszą rolę. Od nich bowiem zależy w pewnym stopniu jakość nadruku, co jest szczególnie istotne przy zaawansowanych i wypełnionych detalami projektach graficznych. Doskonałym wyborem wydają się tutaj farby na bazie naturalnych składników - wody lub roślin.

Jak twierdzą eksperci z branży opakowaniowej: „Wszystkie rodzaje farb drukarskich składają się z kolorowego pigmentu, spoiwa (bazy) utrwalającego pigment na powierzchni druku, i rozpuszczalnik pomagający rozprowadzić farbę na wybranej przestrzeni. Występują również dodatkowe substancje, które wzmacniają trwałość nadruku.”  

W przypadku farb na bazie roślin aktywną substancją jest butylowany hydroksytoluen pozyskiwany z fitoplanktonu i owoców liczi. W przypadku farb na bazie wody tą substancją jest… woda. Ma to niezwykłe znaczenie również z perspektywy ekologii - takie farby wydzielają mniej lotnych związków szkodliwych zarówno dla środowiska, jak i pracowników drukarni.

Osobnym tematem są także wykończenia i uszlachetnienia druku. Pudełka ozdobne, które powstają na zamówienie bardzo często wykańczane są dodatkową folią nadającą nadrukowi połysk lub matową teksturę. Ciekawym rozwiązaniem jest także tłoczenie, które sprawia, że nadruk będzie wklęsły lub wypukły. Warto jednak pamiętać, że często wykończenia, choć piękne, wpływają na ekologiczne walory opakowania, które po pokryciu folią może już nie być w 100% zdatne do recyklingu.

Choć mogłoby się wydawać, że pudełko to nie więcej niż zwykły karton, okazuje się, że to temat znacznie bardziej złożony. Warto zatem zasięgnąć specjalistycznej wiedzy, by wybrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twoich i Twojego produktu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena