Chłodnie wentylatorowe to obecnie najpopularniejszy rodzaj chłodni powszechnie wykorzystywanych we wszystkich gałęziach przemysłu. W artykule tym wyjaśnimy, czym są i jak działają chłodnie wentylatorowe. I, co ważniejsze, wskażemy na ich główne przewagi nad innymi urządzeniami chłodniczymi.

Data dodania: 2018-05-14

Wyświetleń: 2204

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chłodnie wentylatorowe mokre: czym są, jak działają i jakie są ich główne zalety

Co to jest chłodnia wentylatorowa

Chłodnia wentylatorowa (inaczej: wentylatorowa chłodnia wody) to rodzaj urządzenia chłodzącego, które obniża temperaturę gorącej wody obiegowej poprzez wystawienie jej na kontakt z powietrzem. W trakcie procesu chłodniczego niewielkie ilości wody wyparowują, dzięki czemu dochodzi do ochłodzenia wody pozostałej w obiegu urządzenia. Głównymi przewagami chłodni wentylatorowej nad innymi urządzeniami chłodniczymi są jej energooszczędność, trwałość i ekologiczność.

Zastosowanie chłodni wentylatorowych

W jakim celu stosuje się chłodnie wentylatorowe? Najprościej mówiąc, celem jest schłodzenie temperatury wody, która rozgrzewa się w różnego rodzaju procesach przemysłowych, technologicznych i klimatyzacyjnych. Dzięki temu możliwa jest nieprzerwana i bezpieczna praca urządzeń i maszyn.

Typowe systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji HVAC (z ang. heating, ventilating and air conditioning) wykorzystuje się w biurach, szpitalach czy szkołach. Z kolei chłodnie wentylatorowe mokre znajdują typowo przemysłowe zastosowanie. Powszechnie występują m.in. w:

  • rafineriach ropy naftowej;
  • elektrowniach;
  • zakładach przetwórczych gazu ziemnego;
  • elektrociepłowniach;
  • innych zakładach przemysłowych.

Główne zalety

Skąd tak duża popularność wentylatorowych chłodni wody? Wpływ na to mają ich liczne zalety. Do najważniejszych zalet wentylatorowych chłodni mokrych należy ich energooszczędność, efektywność, trwałość, uniwersalność i ekologiczność. Nie dziwi więc fakt, że chłodnie wentylatorowe mokre są obecnie najtańszym i najbardziej dominującym typem chłodni spotykanym w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. I nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się w tej kwestii zmienić w najbliższej przyszłości.

Sposób działania

Oto uproszczony schemat działania chłodni:

  • Woda nagrzewa się podczas procesu produkcyjnego;
  • Rozgrzana woda trafia do wentylatorowej chłodni wody;
  • Chłodnia schładza wodę do temperatury, w której może ponownie zostać wykorzystana;
  • Schłodzona woda trafia z powrotem do obiegu w procesie produkcyjnym.

Punkt trzeci z powyższego schematu warto nieco rozwinąć, aby lepiej zrozumieć zasady działania wentylatorowej chłodni wody.

Najpierw woda dostaje się do chłodni przez wodorozdział, by następnie znaleźć się na obszarze tzw. "wypełnienia", czyli zraszalnika. Spowalnia to przepływ wody i wystawia jej możliwie jak największą ilość na kontakt z powietrzem. Z kolei samo powietrze jest zasysane do chłodni przez napędzane elektrycznie wentylatory. Obecnie normą jest sterowanie wentylatorów falownikami które regulują ich wydajność w zależności od temperatury wody.

Wskutek kontaktu wody z powietrzem, mała ilość cieczy wyparowuje, dzięki czemu jej temperatura obniża się. Po osiągnięciu pożądanej temperatury woda trafia z powrotem do obiegu, a nadmiarowe ciepło jest przez chłodnię emitowane na zewnątrz urządzenia. Warto tutaj zaznaczyć, że proces ten jest bardziej efektywny w chłodniach wentylatorowych mokrych niż suchych. Powód jest prosty – do odprowadzenia takiej samej ilości ciepła potrzeba mniejszej ilości powietrza. A mniejsza ilość powietrza oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Cały cykl jest regularnie powtarzany w zależności od potrzeb produkcyjnych zakładu. Dzięki temu woda jest nieustannie ochładzana, a proces produkcyjny może trwać bez kosztownych przerw.

 

Montaż

Wyróżniamy dwa rodzaje chłodni: dostarczane w całości do klienta i montowane na miejscu. Podział ten jest wymuszony przez rozmiary urządzenia. Zamontowanie chłodni o większych gabarytach u producenta uniemożliwia lub znacząco utrudnia jej transport do klienta. Problem ten nie występuje w przypadku mniejszych urządzeń.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena