Zimę najprzyjemniej jest podziwiać zza okna ciepłego i suchego domu. Całe jej piękno kończy się jednak, gdy musimy wstać pół godziny wcześniej, by odśnieżyć samochód. Jest to niestety praca mozolna i uciążliwa. Można sobie ją jednak ułatwić, pamiętając o kilku prostych zasadach. Co warto mieć na uwadze podczas odśnieżania samochodu?

Data dodania: 2018-04-19

Wyświetleń: 899

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak szybko i sprawnie odśnieżyć samochód?

Dlaczego należy odśnieżać samochód

Mniej cierpliwi kierowcy decydują się na odśnieżenie tylko małego skrawka przedniej szyby. Metoda "na czołg" pozwala nam jednak obserwować tylko to, co dzieje się na drodze dokładnie przed nami. Problem w tym, że nie widzimy obszaru z boku i z tyłu pojazdu. Prowadzenie tak (nie)odśnieżonego pojazdu jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla nas, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Oczyszczając samochód musisz również pamiętać o światłach. Warstwa śniegu na reflektorach sprawi, że równie dobrze możemy je wyłączyć... bo i tak nikt na drodze ich nie dostrzeże.

Bezpieczeństwo to jednak nie wszystko. Drugą kwestią są obowiązujące w Polsce przepisy Prawa o ruchu drogowym. Art. 66 ust. 1 wyraźnie określa obowiązki kierowców. Każdy pojazd poruszający się po drogach musi być utrzymany w takim stanie, by:

 • nie zagrażał bezpieczeństwu jadących nim osób ani pozostałym uczestnikom ruchu drogowego,
 • zapewniał kierowcy dostateczne pole widzenia.

Funkcjonariusze mogą nałożyć na nas mandat karny w wysokości nawet 500 zł, jeśli uznają, że złamaliśmy prawo. Grozi to nie tylko "czołgistom", ale również każdemu kierowcy, który nie oczyści dokładnie całego nadwozia samochodu.

Jak więc odśnieżyć auto, aby nie groził nam mandat? Wsiadając do samochodu upewnij się, że pozbyłeś się śniegu z:

 • dachu,
 • szyb,
 • świateł,
 • lusterek,
 • tablic rejestracyjnych.

Oczyszczanie nadwozia samochodu ze śniegu, szronu i lodu

Jeśli nasz samochód jest pokryty suchym śniegiem, to nie powinniśmy mieć większych problemów z jego usunięciem. Zazwyczaj wystarczy do tego kilka ruchów szczotką. Warto również rozważyć zakup większej szczotki. Dzięki temu jeden jej ruch pozwoli nam na pozbycie się większej ilości śniegu. Z drugiej jednak strony większa szczotka może nieco utrudnić dostanie się do trudniej dostępnych miejsc, np. w okolicy wycieraczek.

Często trudno jest też dostać się do środkowej części dachu. Wymaga to naciągania się i opierania o samochód. Rozwiązanie? Szczotka o dłuższej rączce lub wręcz miotła. Nieco więcej wysiłku może wymagać mokry, ciężki śnieg.

O ile operowanie szczotką jest dla wielu kierowców nawet przyjemne, to chyba nikt nie powie tego samego o zeskrobywaniu szronu lub lodu z szyb. Nie dość, że trzeba się namęczyć przy używaniu skrobaczek do szyb, to, co gorsza, mogą one dodatkowo pozostawić smugi lub rysy na szybie.

Na szczęście nie jesteśmy już równie bezradni co nasi dziadkowie. Obecnie w każdym sklepie motoryzacyjnym dostaniemy odmrażacz do szyb. Jak sama nazwa wskazuje, jego użycie pozwala na szybkie i łatwe roztopienie warstwy szronu i lodu z szyb samochodu. Możemy też użyć go na czystych szybach, by uchronić je przed ponownym zamarznięciem. Co ciekawe, preparat da równie dobre rezultaty w przypadku lusterek samochodowych. Posiadacze pojazdów pozbawionych ogrzewania lusterek będą mogli je łatwo i szybko oczyścić – bez ryzyka ich porysowania. Doprowadzenie do porządku wszystkich szyb w samochodzie zajmie dzięki temu nie więcej niż kilka minut.


 

5 porad jak skutecznie odśnieżać samochód

Jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby oszczędzić sobie zimą wiele czasu i nerwów. Według nas najważniejsze z nich to:

 1. Część kierowców ułatwia sobie pracę uruchamiając silnik samochodu przed ośnieżaniem. Problem w tym, że zgodnie z prawem mamy wtedy dokładnie 60 sekund na oczyszczenie samochodu i na ruszenie lub wyłączenie silnika. Dokładnie minutę może trwać postój pojazdu na włączonym silniku na terenie zabudowanym. Jeżeli akurat będzie obok przejeżdżała policja lub jakiś "uprzejmy" sąsiad zgłosi nasze wykroczenie, to musimy liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.
   
 2. Ta wskazówka jest oczywista, ale nieraz w roztargnieniu o niej zapominamy, przez co sami dokładamy sobie więcej pracy. Odśnieżanie auta rozpocznijmy od dachu. Śnieg, który spadnie na maskę, reflektory lub szyby i tak zaraz zgarniemy. W przeciwnym wypadku musielibyśmy dwa razy odśnieżać te same elementy nadwozia.
   
 3. Czyszcząc samochód nie zapominaj o drzwiach i oknach. Pobieżne usunięcie z nich śniegu może sprawić, że po ich otwarciu śnieg dostanie się do wnętrza pojazdu. Mokre i brudne siedzenia to tylko jeden z problemów. Drugim jest zwiększona wilgoć we wnętrzu samochodu, przez którą zaparują nam szyby. Choć parę z szyb możemy łatwo usunąć wykorzystując środek antyroszeniowy do szyb, to po co niepotrzebnie dokładać sobie pracy.
   
 4. Czyszcząc szybę obok wycieraczek upewnij się, że nie przymarzły do szyb. Jeśli już tak się stało, to nie próbuj odrywać ich na siłę. W żadnym wypadku nie próbuj ich również uruchamiać. Możesz przez to uszkodzić nie tylko same wycieraczki, ale również ich silnik i bezpieczniki.
   
 5. Warto posiadać kilka dodatkowych zimowych akcesoriów do auta. Najbardziej przydatne z nich to:
  1. Odmrażacz do zamków - zdecydowanie skuteczniejszy od zapalniczki ;)
  2. Silikon zapobiegający przymarzaniu gumowych uszczelek w drzwiach i w bagażniku.
  3. Pamiętajmy również o tym, żeby wymienić płyn w spryskiwaczach na zimowy.


 

Jak co roku i tym razem zima zaskoczyła kierowców. A czy role mogą się odwrócić? Owszem, o ile kierowcy dobrze przygotują się na zimę i związane z nią niedogodności i problemy. Po pierwsze, warto wiedzieć , jak sobie poradzić w typowych zimowych sytuacjach. Odśnieżanie auta to tylko jedna z nich. Po drugie, warto posiadać preparaty i akcesoria, które ułatwią nam pielęgnację i ochronę samochodu w zimowych miesiącach. A po trzecie – nie chować samochodu do garażu i jeździć!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena