Z poniedziałku na wtorek EUR/PLN odnotował znaczne wzrosty, które wzmocniły euro o ponad 14 groszy. Najwyższa wartość euro w dniu wczorajszym wyniosła 4.47zł. W chwili obecnej złoty nadrobił ponad 11 groszy. EUR/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Spadki te mogą utrzymywać się do czwartku, kiedy to poznamy ważne dla euro dane makroekonomiczne związane z ustaleniem stopy procentowej, jak również czeka nas konferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego.
Podobna sytuacja miała miejsce na parze USD/PLN. Tutaj również z poniedziałku na wtorek dolar umocnił się w stosunku do złotego i w konsekwencji wyniósł ponad 3.28zł. Obecnie wartość dolara wynosi poniżej 3.17zł, czyli również spadek o ponad 11 groszy. Jest to zapewne odbicie negatywnych danych makroekonomicznych dla stanów zjednoczonych. Dane te dotyczyły przede wszystkim Wskaźnika przemysłowego ISM (wysoka zmienność).
Obecnie inwestorzy oczekują na szczegółowe dane makroekonomiczne dla stanów zjednoczonych dotyczące Świadczeń Komitetu Operacji Otwartego Rynku (FOMC – wysoka zmienność) oraz ustalenia stopy procentowej. Jak również czeka nas przemówienie przewodniczącego FED.
***
Komentarz ten nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715).
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią trzon polskiej gospodarki, odgrywając kluczową rolę w jej rozwoju i stabilności. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, sektor MŚP w Polsce tworzy aż 99,8% wszystkich przedsiębiorstw, zatrudniając ponad 67% pracowników sektora przedsiębiorstw i generując około 50% PKB kraju. Te imponujące statystyki jasno pokazują, jak istotne znaczenie mają małe i średnie firmy dla polskiej ekonomii.