Dzisiejsze nieciekawe dane makroekonomiczne dla dolara, a także dla euro okazały się wsparciem dla złotego. Sprawdziły się przewidywania co do dalszych wzrostów złotego, nie tylko względem euro oraz dolara, ale również w stosunku do franka szwajcarskiego i funta.

Data dodania: 2012-01-20

Wyświetleń: 1293

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

EUR/PLN w ciągu dwóch dni spadł o ponad 5 groszy i w obecnie wynosi 4.32 zł. Jeszcze większe spadki zauważyć można na parze walutowej USD/PLN. Dane makroekonomiczne dla dolara okazują się nieciekawe, co również spowodowało jego osłabienie względem strefy euro, czyżby kolejny kryzys USA? Kurs EUR/USD na chwilę obecną kierowany jest przez trend wzrostowy, co może zwiastować dalsze wzrosty. Odbiło się to również na złotemu, który na szczęście nie dość, że wzmocnił się ponownie względem euro, to pomogło to wzmocnić złotego również względem dolara i tak też się stało. Dane sprzed dwóch dni pokazały, iż za dolara trzeba było zapłacić 3.43 zł, natomiast w dniu dzisiejszym za 1 dolara zapłacimy 3.35 zł – spadek o około 8 groszy w ciągu raptem dwóch dni. Swój udział w tych spadkach wzięły negatywne dane makroekonomiczne,  a w szczególności dane dotyczące podstawowego wskaźnika cen konsumpcyjnych, rozpoczęcia budowy nieruchomości oraz wskaźnik przemysłowi filadelfijskiej FED.

W przypadku funta oraz franka szwajcarskiego również zanotowano dalsze spadki. Funt spadł o około 5 groszy, natomiast frank o około 2 grosze. GBP/PLN osiągnęło wartość 5.18 zł, a CHF/PLN 3.57 zł.

W dniu dzisiejszym nie pojawią się znaczące dane w związku z czym należy oczekiwać jutrzejszych danych,  a w szczególności na wskaźnik sprzedaży detalicznej (GBP), wskaźnik sprzedaży istniejących nieruchomości (USD), a także wskaźnika cen konsumpcyjnych oraz sprzedaży hurtowej (CAD).

*
Komentarz ten nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących  instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena