Początek nowego roku 2012 zaczął się dość pozytywnie dla złotego. W między czasie bywały również wahania nastrojów, natomiast w dniu dzisiejszym można stwierdzić, iż złoty umocnił się w stosunku do kluczowych walut. Umocnienie to jest zauważalne w takich parach walutowych, jak: EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN.

Data dodania: 2012-01-18

Wyświetleń: 1313

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Z początkiem roku EUR/PLN wyniósł 4.46 zł, czyli blisko granicy zagrożenia (4.70 zł). W chwili obecnej niepokój słabnie, gdyż jedno euro można zakupić za około 4.37 zł. Jest to dość znaczący wzrost, bo aż o 9 groszy w ciągu dwóch tygodni. Dzisiejsze dane makroekonomiczne dla euro nie sugerują nagłej zmiany tej sytuacji, a to oznacza, iż można spodziewać się kolejnego osłabienia euro.

W przypadku dolara nastąpiło lekkie osłabienie, które sięga jedynie różnicy 2 groszy. Dzieję się tak ponieważ w ciągu ostatnich dwóch tygodni ukazało się dość sporo wahań EUR/USD, który uległ osłabieniu. W związku z tym również złotówka w tym czasie spadła względem dolara. Obecnie za jednego dolara zapłacimy 3.43 zł.

Kurs GBP/PLN podobnie jak EUR/PLN  osłabił się, czego konsekwencją był również wzrost złotego. złoty umocnił się względem funta o ponad 9 groszy. Dzisiaj jednego funta można zakupić za 5.26 zł, gdzie z początkiem roku na tego samego funta wydalibyśmy 4.35 zł.

Kolejne duże osłabienie jest zauważalne na parze walutowej CHF/PLN i również tutaj osłabienie franka szwajcarskiego w stosunku do złotego sięgało kilku groszy, a dokładnie 8 gr. Odwołując się do poprzednich lat można stwierdzić, iż frank nadal jest silna walutą, za którą obecnie zapłacimy 3.60 zł

*
Komentarz ten nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących  instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena