Rozliczenie roczne za 2012 rok jest już od 2 miesięcy historią. Analizując ostatnie lata nietrudno zauważyć, że dynamicznie wzrasta odsetek Polaków wypełniających deklaracje podatkowe za pomocą internetu. Może to napawać optymizmem na przyszłość.

Data dodania: 2013-08-05

Wyświetleń: 1199

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

REPORTAŻ

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rozliczenie roczne za 2012 rok Ministerstwo Finansów ustaliło własny priorytet czyli promowanie rozliczania się z podatku za pośrednictwem internetu. Celem takiej akcji jak nietrudno się domyśleć było zmniejszenie kolejek w Urzędach Skarbowych- przede wszystkich w ostatnich dniach kwietnia, a także uproszczenie podatnikom składania zeznań.

Ministerstwo Finansów mierzyło wysoko, bowiem aż na liczbę 3 333 333 wysłanych PITów drogą elektroniczną- to 50% więcej niż w przypadku rozliczenia za 2011 rok. Cel został jednak osiągnięty, a można powiedzieć nawet, że podatnicy przerośli oczekiwania urzędników. W rozliczeniu 2012/2013 przez internet PIT wysłało aż 3,5 miliona polskich podatników.

Skąd tak szybko rosnący procent osób rozliczających się online?

Nie można się dziwić rosnącemu zainteresowaniu programami PIT umożliwiającymi wysyłkę PIT przez internet. Jest to przede wszystkim wielka wygoda:

  • wszelkie obliczenia dokonywane są przez komputer,
  • program sam proponuje nam dołączenie załączników, które w naszej sytuacji są wymagane,
  • na każdym kroku możemy liczyć na wsparcie ze strony poradnika,
  • i co najważniejsze- nie musimy wychodzić z domu, aby złożyć PIT w Urzędzie Skarbowym.

Wciąż mamy wątpliwości

Pomimo niepodważalnych zalet wypełniania i wysyłania PIT przez internet wciąż wiele osób ma wątpliwości na temat tego sposobu rozlicza się z podatku. Sporo podatników nie ufa komputerom, boi się, że ich dane zostaną wykorzystane przez osoby lub ich zeznanie podatkowe nie dotrze do Urzędu Skarbowego. 

Nic bardziej mylnego. Nasze dane osobowe wpisywane w formularzu PIT są szyfrowane i przechowywane w bezpiecznym miejscu. Nikt poza nami i Urzędem Skarbowym nie ma do nich dostępu. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że po wysłaniu PIT online, otrzymujemy od Urzędu Skarbowego potwierdzenie otrzymania deklaracji.

Rozliczenie PIT za 2013 rok

W przyszłym roku prawdopobnie liczba osób wypełniających PIT przez internet powiększy się jeszcze bardziej. Jest to nadzieją na to, że polskie Urzędy staną się jeszcze bardziej zinformatyzowane w niedalekiej przyszłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena