Komputery wkroczyły w nasze życie na wszystkich możliwych frontach. Teraz bez bez konieczności wychodzenia z domu możemy między innymi rozliczyć roczną deklarację PIT, założyć firmę czy wysłać wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego. Elektroniczna administracja ułatwia nam życie. 

Data dodania: 2017-02-24

Wyświetleń: 15500

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odwiedź urząd skarbowy przez internet

Jedną z najważniejszych usług dostępnych przez internet jest urząd skarbowy przez Internet, który umożliwia podatnikom realizowanie zobowiązań fiskalnych w formie elektronicznej.

Każdy podatnik, mający dostęp do komputera z internetem może złożyć roczne zeznanie PIT online bez konieczności wychodzenia z domu czy biura i ponoszenia jakichkolwiek wydatków z tym związanych. Urząd skarbowy przez Internet to również możliwość wysyłania i odbierania pism urzędowych. Usługa elektroniczna jest dostępna dla użytkowników prywatnych i dla firm.

Urząd skarbowy przez Internet - składanie pism przez system ePUAP

Pisma przesyła się za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej lub na adres email właściwego urzędu skarbowego. To drugie wymaga użycia wzorcowych formularzy i bezpiecznego e-podpisu. W tym przypadku petent nie ma możliwości wygenerowania potwierdzenia wniesienia pisma. Warunkiem wykorzystania internetu do odbioru pism jest wyrażenie na to zgody podatnika. Otrzyma on na wskazany adres mailowy informację skąd może pobrać pismo i potwierdzić jego otrzymanie poprzez złożenie bezpiecznego e-podpisu. Dopiero „podpis” umożliwi nam pobranie dokumentu. ePUAP umożliwia składanie pism przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, codziennie Na potwierdzenie ich wpływu otrzymamy wygenerowane automatycznie urzędowe poświadczenie, które jest bardzo ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy pismo musimy dostarczyć w określonym terminie.

Urząd skarbowy przez Internet – składanie formularzy pit online

Jednak z wielu możliwości jakie daje elektroniczny urząd skarbowy, najczęstszej w kontaktach z administracją podatkową podatnicy wykorzystują Internet do składania rocznych deklaracji podatkowych PIT. Najczęściej jest to rozliczenie pit 37 online, pit 36 online oraz pit 28 online. Formularze można wypełniać i przesłać zarówno za pomocą portalu podatkowego znajdującego się na stronie Ministerstwa Finansów lub korzystając z jednego z wielu bezpłatnych programów pit umieszczanych na portalach podatkowych. Fiskus daje podatnikom możliwość składania e-deklaracji na dwa sposoby:poprzez wypełnienie interaktywnych formularzy lub aplikację e-Deklaracje Desktop.

Aplikacja ułatwia korzystanie z formularzy interaktywnych w zakresie składania PIT-ów związanych z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych bez użycia bezpiecznego podpisu elektronicznego.Natomiast e-deklaracje muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Ustanowienia pełnomocnika przy składaniu e-deklaracji.

Jeśli nie możemy sami złożyć e-deklaracji, wyjściem z sytuacji jest ustanowienie pełnomocnika, który zrobi to w naszym imieniu. Pełnomocnictwo, złożone na specjalnym druku składa się raz i jest ono ważne do odwołania. Pełnomocnictwo w formie papierowej powinno wpłynąć do urzędu skarbowego co najmniej jeden dzień przed wysłaniem pierwszej e-deklaracji. Obowiązuje przy składaniu wszystkich rodzajów deklaracji, zeznań i informacji składanych w formie elektronicznej.

Artykuł powstał we współpracy z portalem pitax.pl oferującym nie tylko możliwość bezpłatnego rozliczenia podatku PIT, ale także dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej i pomocy ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych. Program Pitax.pl to łatwe podatki, które rozliczysz bezpośrednio przez Internet, bądź przy pomocy aplikacji instalowanej na domowym komputerze.

PITax.pl Łatwe podatki został wybrany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych jako najlepszy program do PIT dla użytkowników oraz organizacji pozarządowych zbierających 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena