Problemy z cerą, brak energii do działania, obniżona odporność… Brzmi znajomo? A co jadłaś dziś na śniadanie? Może to właśnie na talerzu zaczynają się Twoje dolegliwości? Przyjrzyj się uważnie swojemu menu i zadbaj już teraz o wprowadzenie w życie kilku zdrowych nawyków, za które Twój organizm z pewnością Ci się odwdzięczy.

Data dodania: 2020-08-20

Wyświetleń: 968

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zdrowe nawyki żywieniowe wśród nastolatków

Złe praktyki żywieniowe utrwalone w dzieciństwie i wczesnej młodości, nie tylko odbiją się na naszym aktualnym zdrowiu, ale też rzutują na nasze codziennym funkcjonowaniu w przyszłym, dorosłym życiu. Dlatego póki Twój umysł pozostaje otwarty na wprowadzanie nowych zwyczajów, zadbaj o wdrożenie kilku podstawowych zasad zdrowej diety, które pomogą Ci skutecznie dbać o Twój organizm.

Śniadaniowa podstawa

Jednym z podstawowych błędów żywieniowych wśród nastolatków jest nieregularność w spożywaniu posiłków.  Być może Tobie również zdarza się ominąć śniadanie, by móc dłużej pospać? Brak porannego posiłku często rekompensowany jest fast foodami i kolacjami o znacznie przekroczonej kaloryczności. Choć nie dla wszystkich jest to oczywiste, zaburzony w ten sposób rytm metaboliczny ma bezpośredni wpływ m.in. na naszą kondycję fizyczną i zdolność przyswajania wiedzy. Zacznij poranek od pożywnego śniadania, by zapewnić sobie energię na cały dzień i właściwie pobudzić procesy przemiany materii.

Wejdź w zdrowy rytm

Smacznie rozpoczęty dzień, warto również smacznie – i zdrowo! – zaplanować. Kolejną istotną dla Twojego zdrowia zasadą jest regularność posiłków. Jeśli w ciągu dnia brakuje Ci energii, może być to spowodowane właśnie nieregularnym jedzeniem, które często ogranicza się do zjadanych w biegu słodkich przekąsek, batoników czy chipsów. By zapewnić sobie stały dopływ energetycznego paliwa i uchronić się przed nagłymi napadami głodu, staraj się pamiętać o 5 posiłkach w ciągu dnia – pożywnym śniadaniu, obiedzie i kolacji oraz dwóch mniejszych przekąskach pomiędzy nimi. Uciążliwa z początku rutyna, szybko wejdzie Ci w krew, a organizm przyzwyczai się do regularnych „pór karmienia”.

Postaw na naturę

Wysoko przetworzona żywność jest dla naszego organizmu tym, co słabej jakości paliwo dla samochodu. Choć większość z nas świadomie nie napełniłaby baku zanieczyszczoną benzyną, często z własnej woli zaśmiecamy nasze ciała chemicznymi wynalazkami. Zamiast nafaszerowanych chemią słodyczy, tłustych fast foodów i dań instant, postaw na naturę i wybieraj produkty o jak najkrótszym składzie. Jeśli tylko możesz, swoje posiłki przygotowuj w domu ze świeżych warzyw i owoców. Do wspólnego gotowania możesz zaprosić rodzinę lub znajomych.

Pamiętaj o wodzie

Zdrowa dieta to nie tylko zdrowe jedzenie, ale również troska o odpowiednie nawadnianie organizmu. Zrezygnuj ze słodzonych, gazowanych napojów i nie wychodź z domu bez butelki wody mineralnej. W ciągu dnia, przy umiarkowanej aktywności fizycznej, powinieneś wypijać co najmniej 1,5 litra wody.

Zdrowa dieta nie oznacza wyrzeczeń i rezygnacji z przyjemności jedzenia. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by zapewnić swojemu ciału to, czego najbardziej potrzebuje w trudnym okresie dojrzewania. Rezygnacja z przetworzonych przekąsek, nadmiaru białego cukru i szkodliwych tłuszczy, pomoże Ci nie tylko w utrzymaniu zgrabnej sylwetki i odpowiedniej masy ciała, ale również w walce z niedoskonałościami cery trądzikowej i nie tylko, zmęczeniem i stresem. Zadbaj już teraz o zdrowe nawyki i… jedz na zdrowie!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena