W czasach kiedy internet zawładnął naszym życiem, coraz więcej osób decyduje się na kupno produktów i usług w sieci. Nagły wzrost użytkowników korzystających z płatności online spowodował pojawienie się wielu, nieznanych do tej pory problemów. Najważniejszym z nich było zapewnienie bezpiecznych połączeń pomiędzy sprzedającymi i konsumentami. 

Data dodania: 2021-01-08

Wyświetleń: 1330

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety płatności online

Oprócz elektronicznych przelewów bankowych i płatności kartami kredytowymi, to korzystanie z Paysafecard czyli karty przedpłaconej wydawało się być efektywną i najbardziej optymalną metodą płatności online za zakupy. W niedługim czasie sprzedawcy wprowadzili więcej nowoczesnych rozwiązań; błyskawicznych przelewów oraz portfeli elektronicznych, dzięki którym zakupy lub wpłacając prawdziwe pieniądze w kasynach online internecie stały się jeszcze bardziej bezpieczne, szybsze i wygodne.

Elektroniczne przelewy bankowe, które dominowały do tej pory na rynku płatności internetowych w dynamicznie zmieniającej się sytuacji, okazały się być anachroniczne. Były obarczone przede wszystkim dużą ilością błędów, szczególnie w trakcie wypełniania danych do przelewów. Konsumenci nie tylko wpisywali nieprawidłowe numery kont oraz kwoty transakcji, ale przede wszystkim pieniądze wpływały na konta sprzedawców z bardzo dużym opóźnieniem.

Nowoczesne systemy płatności online pozwoliły nie tylko na oszczędność czasu związanego z logowaniem się do systemu elektronicznego banku, ale także dzięki pełnej automatyzacji, redukcje kosztów pracy oraz błyskawiczną możliwość księgowania w systemach sprzedawcy. Jednak podstawową zaletą płatności online jest niespotykane do tej pory, bezpieczeństwo transakcji. Dane właścicieli kont są zabezpieczone na kilku poziomach.

Aplikacje systemów płatniczych korzystają przede wszystkim z szyfrowania „klient-klient”. wówczas wszystkie wrażliwe dane są kodowane i odczytywane jedynie na urządzeniach komunikujących się użytkowników – na ich własnych komputerach lub np. smartfonach. Oryginalna treść zostaje rozszyfrowana wyłącznie na urządzeniu. Od chwili wysłania do serwera i dalej do punktu odbioru, jest ona w bezpieczny sposób transportowana w postaci zaszyfrowanej. Serwery nie mają dostępu do wrażliwych danych, takich jak np. haseł użytkowników czy kluczy potrzebnych do rozszyfrowywania danych. Innym zabezpieczeniem jest wykorzystanie tzw. protokołu HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), dzięki któremu minimalizuje się możliwość przechwycenia i zamiany przesyłanych danych. Działa on domyślnie na każdym urządzeniu na porcie nr 443 w protokole TCP. Wywołania tego protokołu zaczynają się od sekwencji: „https://„, dlatego każdy użytkownik powinien zawsze zwracać na to szczególną uwagę. Kolejną formą zabezpieczeń jest silnie skonfigurowana kontrola TLS (Transport Layer Security), nazywana też kontrolą SSL.  Pozwala ona na konfiguracje filtrów internetowych do wykrywania zagrożeń online. Wszystkie zastosowane zabezpieczenia płatności online, gwarantują bezproblemowe przesyły środków pieniężnych pomiędzy użytkownikami, którzy płacą za zakupy w internecie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena