Czytniki Sony nie cieszą się w Polsce ogromną popularnością. W polskich artykułach autorzy wydają się zupełnie pomijać czytniki z serii PRS. A szkoda, bo są to jedne z najlepszych dostępnych urządzeń do czytania e-booków.

Data dodania: 2011-04-05

Wyświetleń: 5832

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początku…

W roku 2006, w czasach, kiedy w Polsce o czytnikach ebooków nikt jeszcze nawet nie śnił, firma Sony stworzyła PRS-500 – jeden z pierwszych czytników, którego cena czyniła go dostępnym dla zwykłych śmiertelników, przeznaczonego głównie do czytania normalnych książek bez nadmiernej ilości grafik, czy wykresów . Czytnik miał parametry zbliżone do stworzonego rok później Kindle’a i, przynajmniej w USA, został bardzo dobrze przyjęty. Urządzenie było solidne i niezawodne, choć jak na pioniera przystało, czytnik miał oczywiście swoje wady, m.in. niezbyt wygodną obsługę, długi czas przewracania stron, nie był też specjalnie estetyczny. Jednak jakiś czas później na jego podstawie powstał „legendarny” e-reader:

Sony PRS-505

Nowy czytnik był jeszcze cieńszy, zyskał ulepszone parametry, solidną, praktycznie niezniszczalną, metalową obudowę (czegoś takiego nie miały po nim już żadne czytniki innych producentów) i wiele nowych funkcji. Był bardzo elegancki i lekki. Bardzo szybko stał się wyznacznikiem dla urządzeń innych producentów – swego czasu to do niego porównywano wszystkie inne urządzenia (również Kindle’a) i to na podstawie jego specyfikacji inni producenci tworzyli urządzenia konkurencyjne. PRS-505 był dostępny w trzech kolorach: srebrnym, czerwonym oraz granatowym. Stworzono specjalnie dla niego sporo różnych akcesoriów, m.in. jedyną w swoim rodzaju dedykowaną okładkę z nietypową lampką PRSA-CL1, przeróżne pokrowce, pancerne futerały do czytania w podróży (Book Armor), „skórki”, dzięki którym nasz czytnik mógł stać się zupełnie unikatowy itp.

Czytnik jako jeden z pierwszych na świecie umożliwiał jednoczesne czytanie i odtwarzanie muzyki w formacie mp3 (można było równie dobrze wrzucać na niego audiobooki), obsługiwał ogromną liczbę formatów książek i grafiki, oferował też niezwykle dużą żywotność baterii. Jego ekran oferował 8 odcieni szarości i był niezwykle czytelny. Zachowywał się dokładnie jak zwykły papier, nie męczył wzroku i był widoczny pod każdym kątem. Urządzenie posiadało wbudowaną pamięć 256MB pozwalającą trzymać na nim około 160 książek, natomiast dwa wejścia na karty pamięci nawet do 32GB zwiększały tę pojemność o kilkaset tysięcy książek (rzadko jednak się zdarza, żeby ktokolwiek zapełnił całą pamięć wewnętrzną urządzenia i potrzebował jeszcze kilku gigabajtów na karcie SD).

Ogromnym plusem był „otwarty” system operacyjny czytnika, umożliwiający osobom orientującym się w tematyce programowania wprowadzanie zmian i modyfikacji w czytniku. Powstał między innymi PRS Customizer – program umożliwiający m.in. zmianę języka, wersji oprogramowania sprzętowego, zmianę grafik i ikonek czytnika, czcionek, funkcji niektórych przycisków, czy wyświetlanie zegarka.

Sony posiada dedykowany sklep z książkami na czytniki PRS, jest również sporo sklepów internetowych, które oferują kompatybilne ebooki. Istnieją też tysiące darmowych ebooków sformatowanych specjalnie z myślą o urządzeniach PRS (ang.Portable Reading System).

Calibre

Do PRS-505 dołączana była płyta CD z dedykowanym oprogramowaniem umożliwiającym zarządzanie naszą cyfrową biblioteką i wrzucanie na czytnik nowych książek. Jego funkcjonalność była jednak ograniczona, i bardzo szybko znający się na programowaniu wielbiciele czytników Sony stworzyli własny program – Calibre (początkowo nazywał się libprs500, jednak w połowie roku 2008 zmieniono nazwę, ponieważ zaczął w pełni obsługiwać również czytniki innych producentów) – dający ogromne możliwości zarządzania biblioteką, konwersji formatów, dodawania okładek do książek itp. Oprogramowanie jest wciąż rozwijane, pojawiają się nowe funkcje i obsługa kolejnych urządzeń i formatów.

Co dostajemy?

W pudełku, oprócz samego czytnika, dostajemy skórzaną okładkę (brązową przy srebrnym PRS-505/SC, bordową przy czerwonym PRS-505/RC i czarną przy granatowym PRS-505/LC), kabelek USB-mini-USB, płytę z oprogramowaniem Reader Library oraz instrukcję. Czytnik można ładować z komputera za pomocą dołączonego kabla USB, natomiast jeśli ktoś potrzebuje ładowarki sieciowej, wystarczy kupić dowolną, tanią ładowarkę do Sony PSP – urządzenie posiada dokładnie to samo wejście zasilające.

Specyfikacja

- Wymiary: 175 × 122 × 8 mm

- Waga: 250 g

- Ekran:

- rozmiar: przekątna 15.5 cm (6 cali)

- rozdzielczość: 170 dpi, 8 odcieni szarości

- Pamięć: 256 MB (dostępna: 200 MB; około 160 ebooków), wejście na kartę Sony Memory Stick Pro Duo do 8 GB, wejście na kartę SD do 2 GB (działają niektóre karty nie-SDHC 4GB), lub do 32 GB z kartami SDHC przy wersji 1.1 oprogramowania sprzętowego (firmware)

- bateria: litowo-jonowa, do 6800 „przewróceń” strony

- Interfejs: port USB 2.0

- Obsługiwane formaty plików: PDF, TXT, RTF, LRF, LRX, ePUB, MP3, AAC, JPG, GIF, PNG, BMP

- Czcionki: 3 wielkości

- Możliwość czytania w pionie lub w poziomie

Podsumowanie

PRS-505 nawet dziś oferuje ogromne możliwości czytelnikom. Za oceanem czytnik wciąż uznawany jest za najsolidniejszy produkt w tej kategorii i za jeden z najlepszych czytników, jaki kiedykolwiek stworzono. I choć od kilku lat nie jest już produkowany, wciąż można zauważyć bardzo duży popyt na niego na serwisach aukcyjnych typu eBay (również na rodzimym Allegro można zauważyć, że kiedy tylko pojawia się PRS-505 z licytacją, za każdym razem w aukcji bierze udział kilkanaście osób). Sklepy internetowe wciąż sprzedają do niego akcesoria, takie jak ładowarki, skórki, pokrowce, lampki, czy nowe (często bardziej pojemne) baterie wraz z zestawem narzędzi do rozebrania naszego czytnika. Prawdopodobnie żaden inny czytnik nie oferował i nie oferuje tak ogromnych możliwości dostosowywania wyglądu i zachowania urządzenia do upodobań użytkownika. Dla żadnego innego czytnika nie powstało też prawdopodobnie tyle różnych akcesoriów.

Choć PRS-505 nie posiada ekranu dotykowego, ani nie umożliwia łączenia się z Internetem, do dziś używany jest przez dziesiątki tysięcy użytkowników, którym nie są potrzebne takie zbędne gadżety i którzy chcą po prostu czytać książki i cieszyć się estetycznym, solidnym urządzeniem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena