Firma Asus jest wiodącym producentem sprzętu komputerowego, ale widać wyraźnie, że nie chce się zbytnio ograniczać. Asus postanowił wkroczyć na nowy, rozwijający się rynek e-czytników.

Data dodania: 2011-04-05

Wyświetleń: 2347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy powtórzy swój sukces z zakresu laptopów i płyt głównych i będzie mógł stanowić konkurencję dla takich gigantów jak Kindle?

Ogółem

DR-950 to bardzo prosto i niepozornie wyglądające urządzenie bez zbytecznych, ekstrawaganckich ozdób. I to właśnie dzięki tej prostocie wyróżnia się wśród innych czytników. DR-950 może się wydawać podobny do wszystkich innych urządzeń w tej kategorii, jednak kiedy weźmiemy go do ręki i włączymy, szybko zorientujemy się, że były to tylko pozory.

Ekran dotykowy o przekątnej 9 cali zajmuje niemal cały przód urządzenia. Na stosunkowo wąskiej ramce obudowy znajdują się tylko najbardziej potrzebne przyciski, przy czym nie rzucają się zbytnio w oczy. Momentami DR-950 można pomylić z tabletem. Po uruchomieniu urządzenia zauważymy, że ekran jest nie tylko duży, ale też oferuje bardzo wysoką rozdzielczość - dokładnie 1024 x 768 pikseli. Urządzenie jest jednocześnie niezwykle lekkie – waży zaledwie 370 gramów przy wymiarach 222 x 161 x 9 mm.

 E-czytnik

Asus DR-950 nie jest kolejnym czytnikiem opartym na typowej technologii e-papieru. Zamiast niej, w wyświetlaczu zastosowano nową technologię opracowaną przez firmę SiPix. Miało to na celu zwiększenie funkcjonalności urządzenia i obniżenie jego ceny. Nowa technologia oferuje 3-krotnie szybsze przewracanie stron w porównaniu z czytnikami innych producentów.

Poruszanie się po menu za pomocą przycisków może początkowo wydawać się skomplikowane, jednak można też po prostu użyć ekranu dotykowego. DR-950 posiada wbudowane dodatkowe aplikacje, między innymi edytor tekstu i w pełni funkcjonalną przeglądarkę internetową.

Pisać w czytniku można zarówno za pomocą klawiatury ekranowej, jak i za pomocą rysika dzięki aplikacji rozpoznającej pismo ręczne. Mimo, że ekran czytnika jest dotykowy, na pierwszy rzut oka na taki nie wygląda – nie mamy tu do czynienia ze zmniejszoną czytelnością tekstu występującą w czytnikach z ekranem dotykowym innych producentów.

Firma Asus wyposażyła DR-950 w czytnik kanałów RSS oraz słownik umożliwiający tłumaczenie słówek na bieżąco. Duży ekran oznacza, że nasz e-czytnik umożliwia czytanie na nim gazet i czasopism w pełnym wymiarze. Czytanie książek i przeglądanie stron internetowych może się odbywać w pionie lub w poziomie. Jeśli ktoś jest zbyt leniwy, żeby czytać, lub jeśli ma problemy ze wzrokiem, Asus wyposażył swoje urządzenie w silnik przetwarzania tekstu Svox, dzięki któremu tekst będzie można usłyszeć. Oczywiście opcja ta będzie dostępna początkowo tylko dla ograniczonej liczby języków.

Jeśli chodzi o pojemność, czytnik jest wyposażony w wewnętrzną pamięć 2GB lub 4GB, co spokojnie wystarczy nam do pomieszczenia wielu tysięcy ebooków. Jeśli to nam nie wystarczy, możemy skorzystać z wejścia na kartę SD. Książki można umieszczać na czytniku za pomocą przeglądarki, która łączy się z Internetem wszędzie, gdzie znajdzie dostęp do WiFi, 3G lub HSDPA. Można też skorzystać z kabla USB i podłączyć urządzenie do komputera.

Żywotność baterii

W czytnikach żywotność baterii zwykło się mierzyć w liczbie stron, jaką można „przewrócić” na jednym naładowaniu. DR-950 umożliwia nam przewrócenie 10 000 stron, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z innymi urządzeniami.

Obsługiwane formaty

Firma Asus postanowiła być otwarta i jej nowe urządzenie obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty ebooków i obrazów, takie jak PDF, TXT, ePub, HTML, RSS, BMP, PNG, i JPEG. Czytnik obsługuje też pliki dźwiękowe AUDIBLE oraz MP3, umożliwiając słuchanie muzyki oraz audiobooków po podłączeniu słuchawek.

Podsumowując

Czytnik ebooków DR-950 firmy ASUS jest godnym polecenia urządzeniem. Jest solidny, posiada doskonały wyświetlacz i zawiera wbudowane aplikacje, które nie są tylko zwykłymi dodatkami. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena