Prawidłowe oświetlenie biurka to podstawa komfortowej pracy i nauki w domu. Przy źle ustawionym źródle światła ciężko jest się skoncentrować, łatwo natomiast o ból oczu i pleców, a nawet szybkie zmęczenie i senność. Dowiedz się, jak temu zapobiec.

Data dodania: 2018-10-29

Wyświetleń: 929

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Właściwe ustawienie lampki na biurko. O co warto zadbać?

Idealna forma oświetlenia to naturalne światło słoneczne. Teraz, gdy dni stają się krótsze, jest ono dostępne w coraz mniejszym stopniu, dlatego warto odpowiednio wyposażyć stanowisko do pracy lub nauki. Co istotne, biurko wymaga podwójnego oświetlenia: górnej lampy, czyli światła głównego, które oświetla całe pomieszczenie, oraz dodatkowej, mniejszej lampki. W tym drugim przypadku niezwykle istotną rolę ogrywa rodzaj oraz prawidłowe ustawienie źródła światła.

Jaką lampkę na biurko wybrać?

Dawniej przy stanowiskach pracy i w żyrandolach królowały klasyczne żarówki, obecnie jednak standardem jest oświetlenie LED. Ledowe lampki na biurko można podzielić na dwie grupy: modele z wbudowaną diodą LED oraz te z gwintem i odpowiednią żarówką wymienną. W obu przypadkach rekomendowana wartość strumienia świetlnego powinna wynosić minimum 400 lumenów. Pobór mocy w żarówce ledowej emitującej takie oświetlenie wynosi przeważnie około 5 W, czyli prawie dziesięciokrotnie mniej niż w klasycznych żarówkach zapewniających podobny efekt. Lampy LED oprócz energooszczędności mają też inną znaczącą zaletę: nie nagrzewają się. Jest to szczególnie istotne, gdy z lampki ma korzystać dziecko, które przez nieuwagę może jej dotknąć.

Dobre lampki na biurko powinny też mieć możliwość łatwej zmiany kąta nachylenia, a najlepiej także regulacji natężenia światła. Podczas zakupów zwróć również uwagę na długość kabla: im dłuższy, tym wygodniej będzie ustawić lampkę w wybranym miejscu, bez konieczności podłączania przedłużacza.

Jak ustawić lampkę – podstawowe zasady

Oświetlenie powinno padać na wybraną powierzchnię maksymalnie z odległości 40 cm – wyższe usytuowanie spowoduje, że światło będzie słabe, rozproszone i powstaną cienie. Niższe sprawi z kolei, że jeden punkt stanowiska będzie bardzo jasny, a pozostałe zacienione, co stworzy niezdrowy dla oczu kontrast. Lampa powinna oświetlać powierzchnię biurka i w żadnym razie nie może świecić w twarz – idealne ustawienie to takie, w którym w ogóle nie widzisz żarówki, lecz tylko bijące od niej światło.

W przypadku osób praworęcznych lampkę należy ustawić z lewej strony, w przypadku leworęcznych – odwrotnie. Jeżeli na biurku brakuje miejsca, dobrym pomysłem jest zakup lampy na klipsie, którą zaczepia się na brzegu blatu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena