Człowiek bez jedzenia może wytrzymać nawet miesiąc, bez wody kilka dni. Przeżycie bez dostępu do powietrza to kwestia zaledwie minut. Powietrze jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu, na przykład niedotlenienie mózgu prowadzi do jego nieodwracalnego uszkodzenia i tym samym zaburzenia jego pracy.

Data dodania: 2016-04-29

Wyświetleń: 2924

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wpływ świeżego powietrza na zdrowie człowieka

Istotna dla naszego zdrowia jest nie tylko ilość wdychanego powietrza, ale również jego jakość, którą określa się między innymi badając ilość zawartych w nim zanieczyszczeń oraz przyjaznych zdrowiu minerałów.

Czym jest powietrze?

Powietrze to mieszanina gazów i aerozoli, wypełniających atmosferę. Z punktu widzenia zdrowia człowieka najważniejszy jest tlen, choć stanowi on niecałe 21% tej mieszanki – większość to azot, jest go w powietrzu aż 78%. Resztę, czyli około 1% stanowią śladowe ilości argonu, wodoru, dwutlenku węgla, helu, metanu i innych gazów. Skład powietrza w różnych miejscach globu różni się znacząco między sobą, poza naturalnymi gazami znajdziemy w próbkach również ślady mikroelementów, różnych zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów.

Dlaczego świeże powietrze jest ważne dla zdrowia?

Już dawno temu wykazano, że powietrze ma niebagatelny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Prawidłowe stężenie tlenu jest niezbędne do utrzymania przy życiu tkanek organizmu - kiedy zawartość tlenu spada, spada również wydajność układu immunologicznego, człowiek czuje się osłabiony, bardziej senny i jest bardziej podatny na infekcje. Możemy się o tym przekonać bardzo prosto, zmieniając na krótki czas swoje otoczenie i z dużego miasta wyjeżdżając w góry, nad morze lub do lasu. Już kilka godzin spędzonych na świeżym powietrzu, bez domieszek zanieczyszczeń typowych dla metropolii, sprawi, że poczujemy się pełni energii. Niebagatelny wpływ na nasze zdrowie ma również obecność w powietrzu pewnych minerałów, np. jodu, niezbędnego do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dzieci. U dorosłych niedobory jodu mogą być przyczyną niewydolności tarczycy, a także prowadzić do zaburzenia funkcji rozrodczych. Bogatym źródłem jodu jest morskie powietrze, z tego powodu wielu ludzi wybiera się nad morze nie tylko w celach wypoczynkowych, ale również zdrowotnych.

Świeże powietrze w pomieszczeniach

Jednym z czynników, który sprawia, że źle czujemy się spędzając czas w domu lub w pracy, jest jakość powietrza w pomieszczeniach – jeśli „stoi”, to bardzo szybko zostanie zanieczyszczone wydychanym przez nas dwutlenkiem węgla i zawilgotnieje, stwarzając warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Z tego powodu powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, w których przebywamy. W ofercie hurtowni Centrowent znajdziemy szeroki wybór wentylatorów, które znajdą zastosowanie zarówno w mieszkaniach, jak i w zakładach pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena