W związku z tym, że wkraczamy w gorący okres rozliczeń podatkowych, warto zastanowić się, na jaki cel chcielibyśmy przekazać nasz jeden procent podatku. Jest to gest, który nic nas nie kosztuje, a daje ogromne korzyści placówkom, które upoważnione są do otrzymywania pomocy właśnie z tego źródła.

Data dodania: 2011-02-01

Wyświetleń: 1388

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Jest to jednorazowa, coroczna akcja, która pozwala nam udzielić się charytatywnie, bez poczucia uszczerbku na domowym budżecie. Instytucje, które mogą ubiegać się o nasz 1 procent to Organizacje Pożytku Publicznego, o określonych celach statutowych, które przewidują pomoc w sferze społecznej. Wykaz tego rodzaju podmiotów publikowany jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w formie elektronicznej na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Wystarczy zapoznać się z tymże wykazem i wybrać podmiot, któremu chcielibyśmy udzielić wsparcia finansowego.

W kwestii proceduralnej, przekazując 1 procent podatku nie jesteśmy zobligowani do dodatkowych, problematycznych obowiązków. Wystarczy, że wypełnimy specjalną rubrykę w naszym standardowym zeznaniu podatkowym. Do tego roku kłopotów mogła nastręczać konieczność podawania dokładnej i szczegółowej nazwy organizacji, na której cel przekazujemy nasze pieniądze, ale od bieżącego roku podatkowego nie jesteśmy do tego zobligowani. Wystarczy numer, pod jakim dana instytucja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, oraz rzecz jasna kwota, którą zamierzamy przekazać, w myśl zasady, że ma to być nie więcej niż nasz symboliczny jeden procent. Rzecz banalnie prosta, a jak wykazują statystyki z ostatnich lat podatkowych, niebagatelna w kwestii zasilenia budżetu Organizacji Pożytku Publicznego, które notowały ogromne zyski, co wiązało się z perspektywą możliwości wielowymiarowej pomocy najbardziej potrzebującym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena