Filcowanie jest sztuką, która podbiła Polskę zaraz po decoupage. Korzysta jednak z zupełnie innych materiałów i pozwala na osiągnięcie kompletnie odmiennego efektu. Łączy je właściwie tylko jedno: zamiłowanie do funkcjonalnego piękna.

Data dodania: 2014-07-09

Wyświetleń: 1161

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czego nie wiesz o filcu?

Artystyczne wyroby filcowe, takie jak pufy filcowe oraz pojemniki filcowe, wykonuje się z dwóch rodzajów filcu: bitego, zwanego również igłowanym, oraz tkanego. Najczęściej wykorzystuje się do filcowania materiały dla przemysłu odzieżowego, a więc barwione, mające grubość kilku milimetrów, ale w szczególnych przypadkach używa się również filcu technicznego, który może być znacznie grubszy.

Spilśnianie, czyli proces produkcji filcu, jest prawdopodobnie starsze od sztuki tkackiej, dlatego nie ma niczego dziwnego w tym, że kultura w różnych zakątkach świata obfituje właśnie w przedmioty wykonane ta metodą. Dzisiejsze wyroby z filcu są doskonale pasującym fragmentem układanki historii materiału.

Co robi się z filcu?

Filcowanie jest techniką artystyczną, która pozwala na tworzenie przedmiotów o charakterze dzieł sztuki użytkowej: torebek, biżuterii, okładek do książek, puf, opakowań, a nawet dywaników. Ilość możliwych zastosowań filcu jest być może ograniczona, ale z pewnością bardzo, bardzo znaczna. Cechami charakterystycznymi, które mogą w poszczególnych przypadkach ograniczać przydatność konkretnego gatunku filcu, są: jego grubość, struktura zewnętrzna, tekstura, faktura, barwa oraz materiał, z jakiego filc został wykonany, a także cechy użytkowe powstającego właśnie przedmiotu. Najczęściej jednak filcowanie nie musi ograniczać się do wykorzystania jednego tylko materiału: filce różnych gatunków można ze sobą dowolnie łączyć, używając do tego kleju lub bardziej zaawansowanych technik, w tym również spilśniania, co daje niecodzienny efekt i trwałą spoinę między materiałami. O wyborze poszczególnych technik decyduje oczywiście twórca przedmiotu na podstawie oczekiwanych walorów artystycznych albo cech własnych materiałów.

Typowe wzory

Filc jest materiałem niezwykle wszechstronnym. Nie jest szczególnie trudny w obróbce, a dostępność różnych technik łączenia poszczególnych elementów sprawia, że z filcu daje się otrzymać praktycznie dowolny wzór. Najpopularniejsze są motywy inspirowane, niekiedy dosyć luźno, sztuka ludową z różnych zakątków świata, a także proste motywy abstrakcyjne lub odwołujące się do ideologii eko. Tak naprawdę jednak możliwości są dużo szersze, więc osoby szukające czegoś bardziej nietypowego również nie będą zawiedzione.

Gdzie kupić?

Najładniejsze wyroby z filcu można kupić w sieci i na jarmarkach. W zwyczajnych sklepach często są to produkty linii przemysłowych, pozbawione indywidualnego charakteru, wykonane często mniej starannie, ale za to tańsze od prawdziwej sztuki. Jeśli poszukujesz naprawdę unikalnych przedmiotów, warto poszukać bezpośrednio twórców wykorzystujących technikę filcowania. Nie jest to trudne, ale duża popularność tej metody sprawiła, że najładniejsze przedmioty często toną pod setkami wyrobów kiepskiej jakości albo niezbyt atrakcyjnych. Ze względu na cenę materiału i ilość czasu, jaką trzeba poświęcić na stworzenie czegoś unikalnego, niepowtarzalnego, wyjątkowego, trwałego i efektownego, wyroby filcowane nie są najtańsze, jednak warto sięgnąć głębiej do kieszeni, zamiast kupować najtańszą chińską tandetę, która nie ma ani walorów estetycznych, ani nie jest użyteczna z powodu niedużej trwałości, wyprodukowaną maszynowo i bez odrobiny serca.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena