Zabawa decoupage każdemu na pewno sprawia dużo przyjemności. Można dzięki tej technice ozdabiać wiele przedmiotów, także tych codziennego użytku. Ale czy można je wycierać na mokro, albo prać? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Data dodania: 2011-10-25

Wyświetleń: 2351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pewnie wielokrotnie martwiliście się, co zrobić gdy zabrudzicie swój ulubiony przedmiot udekorowany techniką decoupage. Starając się nie moczyć polakierowanej serwetki oszczędzaliście swoje piękne kuferki pokryte serwetkami, chowając je za szkłem, szybą, albo z dala od nieuważnych dzieci. Przecież są to niezwykle delikatne rzeczy – mówiliście wielokrotnie swoim pociechom. Nie odczuwaliście tyle radości z klejenia wyciętych motywów ponieważ wiedzieliście, ze te rzeczy i tak niedługo zostaną zniszczone przez wilgoć. Ale czy tak naprawdę jest?

Przedmioty ozdobione decoupage faktycznie, przynajmniej niektóre, mogą być bardzo delikatne, ale większość jeżeli zostanie polakierowana odpowiedni lakierem – nie wodoodpornym – ale specjalnym, przeznaczonym do właściwej powierzchni powinna wytrzymać trochę dłużej. Wielokrotne lakierowanie również wzmaga siłę zabezpieczonych serwetek, tak że możemy nasze przedmioty wycierać na mokro zwilżona ściereczką. Czasem nawet przedmioty szklane odpowiednio polakierowane nadają się do mycia pod wodą, ale nie w zmywarce. Pamiętajmy jednak, że przy jakiś większych zabrudzeniach nie możemy szorować powierzchni z motywem ostra gąbką. Postarajmy się czyścić rzeczy regularnie i delikatnie, co pozwoli nam zachować ich urok i odpowiednia fakturą na wiele lat.

W przypadku tkanin, rolet, serwetek i innych materiałów ozdobionych techniką decoupage nie możemy prać ich w pralce, co jednak nie oznacza, że można je w jakiś sposób odświeżyć. Wypierzmy ostrożnie materiał w letniej wodzie, ręcznie, nie pocierajmy jednak tkaniny o przyklejona powierzchnię, żeby nie popękała. Zapomnijmy też o wykręcaniu materiału- dajmy mu chwilę, żeby sam obciekł. Wprawdzie specjalny klej do tkanin w odpowiedni sposób zabezpiecza nasza serwetkę, ale nie całkowicie jakbyśmy chcieli. Często zdarza się, ze po takim ręcznym praniu rogi serwetki zaczną się odklejać. Wówczas przyklejmy je ponownie i zaprasujmy. Czyszcząc w ten sposób tkaninę motyw wytrzyma od 7 do 10 prań.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena