Posiadanie akwarium z pływającymi wewnątrz rybami pozwala na utrzymanie zwierząt nawet osobom zabieganym czy zapominalskich. Nie potrzebują one wiele opieki, jednak należy zadbać o to, by wodne stworzenia miały wszystko, co potrzebne do komfortowego życia. Nie tylko należy zadbać o dobry filtr i odpowiednie ozdoby, ale również o oświetlenie, temperaturę czy obecność innych gazów w wodzie, które są niezbędne do wzrostu roślin. 

Data dodania: 2021-11-22

Wyświetleń: 451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak rozpocząć przygodę z akwarium?

Wybór akwarium — dobranie odpowiednich gatunków i kształt akwarium 

Wybór odpowiedniego akwarium wcale nie jest prosty. Małe akwarium przydaje się w czasie, gdy zakładamy hodowlę rybek po raz pierwszy. Zakładanie akwarium słodkowodnego jest najprostsze, większość ryb dostępnych w sklepach zoologicznych potrzebuje właśnie takiej wody. Akwarium morskie jest trudne w pielęgnacji i kosztowne w utrzymaniu, jednak swoje wady nadrabia pięknym wyglądem. Akwaria z rybami słodkowodnymi są najlepsze na początek, nie wymagają dużo opieki i są tańsze w utrzymaniu. 

Ważny jest również kształt akwarium. Nie należy kupować akwarium kul, stwarzają one jedynie problemy dla mieszkających w nim ryb. Źle wpływa na błędnik wodnego podopiecznego i nie posiadają schronienia. W większości kul jest również mała powierzchnia dna, co często uniemożliwia postawienie kryjówki czy zasadzenie roślin wodnych. Ryby najczęściej szukają schronienia w rogu akwarium, co kula uniemożliwia. 

CO2 do akwarium — czy konieczne?

Przy utrzymywaniu roślin w akwariach, należy zadbać o odpowiednią ilość dwutlenku węgla w wodzie. Jest on niezbędny do przeprowadzania procesu fotosyntezy, który warunkuje prawidłowe ich prawidłowe funkcjonowanie i odpowiednie zdrowie. Dodatek roślin w akwariach nie tylko spektakularnie wygląda, ale również pozwala na zmniejszenie namnażania się glonów, a także metabolizują szkodliwe związki krążące w wodzie. Zestaw CO2 do akwarium może być gotowy (posiada wszystkie elementy, które będą ze sobą współgrać), można je również skompletować samemu, jednak druga opcja nie jest polecana dla początkujących hodowców. 

Oświetlenie LED do akwarium — ozdoba czy niezbędny element? 

Ważną funkcję pełni odpowiednie oświetlenie w zbiorniku. Oświetlenie LED do akwarium pozwala na prawidłowy wzrost roślin, oddziałują również na utrzymywane ryby. Wspomagają procesy metaboliczne oraz regulują cykl dnia i nocy, dzięki czemu zarówno fauna, jak i flora akwarium może funkcjonować w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Istnieje szeroki wybór oświetlenia LED do akwarium, można modyfikować ich moc, strumień świetlny i temperaturę barową. Cechuje się również długim czasem pracy, sięgającym nawet do kilkudziesięciu godzin. Barwa światła i moc mają bardzo duży wpływ na warunku w akwarium, mogą generować światło neutralne, zimne oraz ciepłe, a także inne barwy specjalistyczne. 

Zestawy akwariowe — idealne do rozpoczęcia przygody 

Zestawy akwariowe pozwalają na szybkie rozpoczęcie hodowli ryb i roślin w akwarium. Zwykle posiadają wszystko, co jest niezbędne w utrzymaniu wodnej fauny i flory, różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również i wyposażeniem — istnieją zestawy dopasowane do stworzeń utrzymywanych w warunkach słodkowodnych i słonowodnych. Zwykle jest to akwarium z pokrywą (lub bez), wraz z oświetleniem, grzałką oraz filtr wewnętrzny. Jest to niezwykle wygodny wybór dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z akwariami i chcą zadbać o jak najlepsze warunki dla najbardziej popularnych gatunków ryb i roślin wybieranych na pierwszy raz. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena