Wyposażenie akwarium należy traktować metodycznie. Zadbać o to, aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne urządzenia.

Data dodania: 2014-04-18

Wyświetleń: 1493

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kolorowe rybki śmigające w oświetlonym wpadającymi przez okno promieniami słonecznymi akwarium albo groźny drapieżnik zaczajony w zacienionym kącie – są rzeczy, do których należy podchodzić subiektywnie. Inne należy traktować bardziej uniwersalnie. W przypadku tych, którzy chcą hodować rybki, na serio trzeba podejść przede wszystkim do kwestii wyposażenia akwarium.

Różne rybki, różne akwaria

Co nie znaczy, że należy kompletnie oderwać się od subiektywnych oczekiwań dotyczących tego, co znajdzie się w akwarium. Przeciwnie, na początkowym etapie urządzania zbiornika ma to podstawowe znaczenie. Dlaczego?

W zależności od gatunku rybki mają różne wymagania. Niektóre nie znoszą roślin, inne wymagają większej ich ilości. Są takie, które potrzebują dużo miejsca i takie, którym wystarczy tylko trochę. Decydując się na te pierwsze, trzeba kupić odpowiednio większe akwarium i zadbać o to, aby inne urządzenia były wydajne.

Filtry zewnętrzne i wewnętrzne

Inne urządzenia, czyli co? Najważniejszymi elementami wyposażenia akwarium są filtry, grzałki, napowietrzacze oraz lampki. Bez nich w zasadzie nie da się hodować żadnej rybki.

Ze względu na swoją rolę, szczególnie istotne wydają się być filtry. Z prostej przyczyny – ułatwiają utrzymanie czystości w akwariach. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Są więc filtry akwariowe zewnętrzne i takie, które montuje się wewnątrz. Każdy rodzaj ma swoich zwolenników i przeciwników. Zasada jest jednak jasna: duże akwaria to filtry zewnętrzne, małe – wewnętrzne.

Temperatura jest ważna

Same filtry akwariowe to oczywiście za mało. Rybki mają swoje wymagania dotyczące tego, jaką temperaturę powinna mieć woda. Niektóre gatunki preferują wyższą, inne nieco niższą. Z reguły zależy to od regionu, z którego pochodzą. Im bardziej tropikalny, tym bardziej ciepłolubne.

Stąd właśnie w każdym akwarium powinna znaleźć się grzałka. Ważnym elementem jej wyposażenia jest termostat. Dzięki niemu można utrzymywać stałą temperaturę przez cały czas, bez konieczności samodzielnego dokonywania pomiarów.

Światło o podwójnym znaczeniu

Wspomniany wcześniej ciemnolubny drapieżnik to wyjątek. Z reguły rybki akwariowe preferują wodę oświetloną. To dlatego kompletując wyposażenie akwarium należy pamiętać o lampkach. Nie standardowych jednak, a takich, które montowane są w odpowiednio przygotowanych pojemnikach  - wodoodpornych.

Światło w akwarium ważne jest nie tylko ze względu na samopoczucie jego mieszkańców, ale także na roślinność. Posadzone wewnątrz rośliny mogą produkować z niego tlen – w procesie fotosyntezy.

Posadzenie roślin w akwarium może sprawić, że nie będzie potrzebny napowietrzacz. Woda zostanie natleniona w sposób naturalny. Co będzie lepsze zarówno dla zwierząt jak i roślin.

Czy to już wszystko? Oczywiście – nie. W akwarium powinny znaleźć się dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak choćby kamenie czy konstrukcje drewniane, piach czy inne elementy uatrakcyjniające jego wygląd. To już jednak czysto subiektywna kwestia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena