Gupik należy do jednego z najpopularniejszych gatunków rybek słodkowodnych, hodowanych przez światowych akwarystów. Początkujący hobbyści zawdzięczają mu przede wszystkim niskie wymagania środowiskowe i łatwy w hodowli narybek.

Data dodania: 2012-01-09

Wyświetleń: 3059

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poecilia reticulata to również bardzo wdzięczny pływak, którego rozwój na przestrzeni wielu lat został kompletnie opisany w literaturze. Dzięki łatwemu dostępowi do informacji na temat warunków hodowlanych tej rybki, gupik trafia średnio do co drugiego akwarium osób, które dopiero zaczynają zagłębiać tajniki słodkowodnego życia.

Występowanie i wygląd

Gupik pawie oczko jest wykorzystywany do walki z larwami komarów, dlatego występuje już na całym globie za wyjątkiem Antarktydy. Jego naturalny zasięg obejmuje przede wszystkim północną część Ameryki Południowej, aż do wysp Antylskich. Dzisiaj znaleźć go można we wszystkich zbiornikach słodkowodnych od stawów, kanałów, przez rowy, strumyki i jeziora. Jest odporny na stosunkowo wysokie zasolenie.

Jest niewielką rybką. Samiec osiąga do ok. 6 cm długości, partnerka jest zazwyczaj o 2-3 cm krótsza. Gupika charakteryzuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest nieco smuklejszy, posiada barwną płetwę grzbietową i ogonową. Z uwagi na uwarunkowania naturalne jest także nieco aktywniejszy od samicy. Ta posiada zaokrągloną płetwę odbytową, ciało w kolorze zazwyczaj szarym lub ciemnooliwkowym.

Warunki hodowlane i dieta ryby

Rybka nie wymaga do prawidłowego rozwoju dużego zbiornika. Dobrze czuje się już w 40 litrowych akwariach, chociaż można trzymać ją już nawet w o połowę mniejszych baniaczkach. Jest szczególnie popularna wśród początkujących akwarystów, ponieważ łatwo dostosowuje się do warunków wodnych. Jest gatunkiem wszystkożernym. Radzi sobie bardzo dobrze z suchym i żywym pokarmem. Chętnie je także dafnie i mrożone kostki ochotka. Dla urozmaicenia diety, gupikom należy podawać także pastylki roślinne lub przygotowywać parzoną sałatę. Dobrze radzą sobie z żółtkiem jajka.

Rozmnażane

Gupik rozmnaża się właściwie w każdych warunkach. Nie ma specjalnych wymagań co do temperatury wody, chociaż akwaryści wskazują na 22-23°C. Tarło trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, podczas którego samiec zapładnia samicę, której ma zdolność do magazynowania spermy. Dzięki temu jest w stanie samodzielnie zajść w ciążę nawet 4 do 5 razy. Gupik jest gatunkiem żyworodnym, dlatego po narodzinach, młode od razu są narażone na atak dorosłych osobników. Wymaga się oddzielenia samicy od młodych od razu po porodzie. Młode można karmić pokruszonym pokarmem suchym. Dobrze sprawdzają się, doprowadzone do formy pyłu suszone rozwielitki lub kurze żółtko.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena