Początkowo w akwariach były hodowane tylko małe gatunki ryb w niewielkich zbiornikach. Były to głównie gatunki słodkowodne.  Do często hodowanych słodkowodnych ryb akwariowych należą m.in.: bystrzyki, złote rybki, kardynałki, różanki, molinezje, mieczyki, wielkopłetwy, gurami, bojowniki, skalary, gupiki, brzanki i pielęgnice.

Data dodania: 2011-11-15

Wyświetleń: 1928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

PO CO CHODOWAĆ RYBY

Ryby akwariowe mają wiele zalet: opieka nad nimi jest dosyć łatwa - zwykle poświęca się jej kilka minut dziennie oraz godzinę raz w tygodniu. Ryby ponadto nie gubią sierści ani piór po domu, nie wymagają żadnej tresury i praktycznie nie wydają dźwięków. Akwarium zaś można urządzić w niemal dowolnym miejscu danego pomieszczenia.

SŁODKOWODNE CZY MORSKIE

Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek polecałbym zająć się najpierw rybami słodkowodnymi. Choć wśród ryb morskich występują te o najbardziej niesamowitych barwach i kształtach, wiele ryb słodkowodnych posiada piękne tęczowe ubarwienie. W wodzie słodkiej łatwiej też hodować rośliny, same w sobie będące ozdobą.

KUPUJ U FACHOWCÓW

Upewnij się, czy sklep w którym chcesz nabyć ryby, specjalizuje się właśnie w akwarystyce. Jeśli tak, to sprzedawcy udzielą ci pożytecznych wskazówek i wybór ryb może być większy niż w innych sklepach.

 

PODSTAWOWE ZASADY WYBORU

Zorientuj się jakie gatunki ryb będą pasować do twojego akwarium i czy mają jakieś specjalne wymagania, np. czy przyjmują tylko żywy pokarm. Zanim kupisz ryby przemyśl sprawę czy nadają się do twojego akwarium, czy są zdrowe, łatwe w hodowli i czy pasują do innych ryb, z którymi będą przebywać.

PRZYGOTOWANIE WODY

Woda prosto z kranu zawiera wiele szkodliwych dla ryb substancji takich jak chlor czy sole metali ciężkich. Należy podjąć czynności zmierzające do ich wyeliminowania. Najprostszym i niewymagającym gotówki sposobem jest nalanie wody do wcześniej przygotowanych naczyń, gdzie przez odczekanie do dwóch dni występowanie niechcianych elementów zmniejszy się do dopuszczalnego poziomu.
Szybszym sposobem jest skorzystanie z tzw. uzdatniaczy, środków chemicznych w płynie, które wlane do wody wiążą w nietoksyczne związki chlor i sole metali ciężkich. Dodatkowo zawierają substancje łagodzące stres ryb związany ze zmianą warunków środowiskowych. Zwykle w kilka chwil po użyciu uzdatniacza woda jest gotowa do użytku.
Tak przygotowaną wodę możemy wykorzystać do cotygodniowej podmiany wody w akwarium - najważniejszej czynności każdego akwarysty. Polega ona na zamianie około 20 % starej wody z akwarium na nową.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena