Do zbudowania akwarium potrzebujemy zbiornika, roślin, rybek i wody. Jest jeszcze jeden istotny element - podłoża, które w istotny sposób wpływają na parametry akwarium.

Data dodania: 2016-09-22

Wyświetleń: 6237

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak organizować podłoże do akwarium roślinnego?

Dbając o nasz zbiornik akwarystyczny musimy oczywiście pamiętać o odpowiednim zadbaniu o podłoże do akwarium roślinnego. Jest to sprawa, o którą musimy się zatroszczyć niezależnie od naszego stażu w opiece nad zbiornikiem - właśnie dlatego każdy akwarysta doświadczony czy nie, powinien zastanowić się dobrze, w jaki sposób urządzić podłoże do akwarium. Nie jest to niestety kwestia oczywista - każdy ma swoje sprawdzone praktyki, a całe zagadnienie komplikują kolejne nowinki. Początkujący akwaryści powinni zdawać sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma odpowiednio (lub źle) przygotowane podłoże.  Jest to spory błąd - ma ono znaczenie nie tylko jeśli chodzi o wzrost roślin. Wpływa również na stopień przejrzystości słupa wody oraz parametry takie jak stężenie węglowe i twardość. Jest też istotne do prawidłowego działania procesów fizjologicznych. Do tego oczywiście wpływa na estetykę zbiornika, co przecież też jest ważne. 

Wybrać odpowiednie podłoże do akwarium roślinnego jest niełatwo, ze względu na ich  całkiem sporą ilość, jednakże zanim zdecydujemy się na konkretny typ, koniecznie będzie ustalenie jaki rodzaj biotopu preferujemy. Podłoża bardzo często wpływają bezpośrednio na parametry zbiornika (na przykład obniżając lub podwyższając pH).

Jedną z opcji są przygotowane wcześniej substraty, które po wysypaniu na dno, zakrywamy siatką siatką i przysypujemy odrobiną żwirku. Taki substrat do akwarium nie powinien być kupowany "po kosztach" - materiał kiepskiej jakości spowolni rozwój obsady. Z drugiej strony dobrze jakościowo podłoża takie jak Platinum Soil potrafią wiele ułatwić. Właściwości filtracyjno-sorpcyjne Platinum sprawiają, że w zasadzie reguluje ono parametry wody, zmieniając poziom pH, GH i KH. Dzieki lekkiemu ukwaśnianiu wody Platinum Soil jest idealnym środkiem do krewetkarium. Wszystko za sprawą sporej ilości wieloelementowych składników odżywczych. Długi czas zachowywania właściwości oraz wchłanianie niepożądanych substancji to zdecydowane atuty tego produktu. Stosowanie takiego (lub innego renomowanego) podłoża to dobry fundament w budowie zdrowego zbiornika wodnego. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena