Osoby zaczynające swoją przygodę z akwarystyką często niesłusznie bardziej skupiają się na faunie niż florze, a ta również potrafi zaskoczyć!

Data dodania: 2016-09-07

Wyświetleń: 1086

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rośliny in vitro – przykłady

Rośliny in vitro stają się coraz popularniejszą ozdobą zbiorników akwarystycznych, jednakże wiele osób posiadających swoje akwaria wciąż posiada na ich temat stosunkowo niewielką wiedzę. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu rośliny są hodowane w sztucznych warunkach laboratoryjnych. Ich pożywieniem jest specjalna substancja obfitująca w mikro i makroelementy, nazywana żelem. Zawiera ona sporą dawkę składników niezbędnych do wzmożonego wzrostu pozbawionego ingerencji ślimaków czy glonów. Wbrew pozorom to rozwiązanie wcale nie zostało wymyślone niedawno – stosuje się je już od połowy XX wieku.

Eleocharis Parvula

 

Jest to chyba jedna z najbardziej popularnych roślin trawnikowych niezależnie od stażu kupujących akwarystów. W warunkach naturalnych to roślina bagienna z wieloma rozłogami opatrzonymi liśćmi podobnymi do źdźbeł trawy. Nie potrzebuje ona zbyt wiele światła, musi natomiast być osadzona na drobnoziarnistym podłożu – spowodowane jest to stosunkowo słabo rozwiniętym systemem korzeniowym. Temperatura wody powinna wahać się między 22 a 29 stopni Celsjusza. Jest to roślina szczególnie komfortowa w pielęgnacji, gdyż nie wymaga szczególnego nawożenia.

Hemianthus Callitrichoides

Ta roślina pochodząca z gatunku dywanowych, to przykład fauny o drobnym uliścieniu i raczej niskim wzroście (około 3 cm). Jest to roślina dość skomplikowana w uprawie – bez odpowiednio przygotowanego podłoża może sprawiać spore problemy. Ta pochodząca z okolic Kuby roślina jest niezwykle atrakcyjna pod względem dekoracyjnym skąd bierze się jej rosnąca ciągle popularność. Aby jednak w odpowiedni sposób przyozdabiała nasze akwarium niezbędne jest właściwe nawożenie i regularna pielęgnacja.

 

Hemianthus Micranthemoides

 

To długa roślina o mocno rozgałęzionych łodygach, przypominająca swoim wyglądem podwodny krzew. Jest to roślina światłolubna potrzebująca ciągłego, natężonego rozświetlenia zbiornika. Korzenie tej pochodzącej z Ameryki Południowej rośliny potrzebują drobnoziarnistego, bardzo żyznego podłoża. Co ważne, Hemianthus najlepiej rozwinie się w akwarium, gdzie temperatura osiąga nie więcej niż 28 stopni a pH utrzymane jest na poziomie 7.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena