Kiedyś o potrzebach osób niepełnosprawnych i starszych się nie myślało. Na szczęście obecnie coraz częściej znajdujemy sposoby, by poprawić to, co wcześniej ignorowano.

Data dodania: 2016-08-23

Wyświetleń: 662

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Łamiemy bariery

Stare problemy w nowej perspektywie

Osoby starsze i niepełnosprawne dość często mają naprawdę alarmujące problemy związane z utrudnionym przemieszczaniem się po swoich domach czy osiedlach. Większość naszego budownictwa wciąż nosi na sobie znamiona siermiężnego PRL-u, w którym nikt nie myślał o tak (z punktu widzenia tego systemu) nieistotnych grupach społecznych, jak te wspomniane powyżej. Na szczęście w ostatnich latach zauważono ten problem, a rozwój świadomości wspiera przeciwdziałanie sytuacjom, w których dochodzi do utrudnienia funkcjonowania osobom mającym problemy ze zdrowiem.

Jeśli chodzi o bariery architektoniczne, to coraz częstszym remedium na niekorzystne konstrukcje jest korzystanie z urządzeń takich, jak krzesełka i platformy służące do ułatwiania transportu osobom starszym lub niepełnosprawnym. Warto pamiętać o tych urządzeniach, jeśli zajmujemy się zarządzaniem budynkami mieszkalnymi i planujemy remont domów czy mieszkań. Takie udogodnienie pozwoli ułatwić życie wielu schorowanym osobom, zwłaszcza w wielokondygnacyjnych budowlach. Na szczęście wbrew pozorom instalacja i koszt ulokowania urządzeń dźwigowych wcale nie są takie straszne. Do tego w praktyce zwykle okazuje się, że nie wymaga to gruntownych zmian w architekturze domu. Pozwala za to na usunięcie takich barier jak na przykład schody, progi i wąskie korytarze.

Przykładowym sprzętem ułatwiającym życie mogą być krzesełka przyschodowe, które montujemy zarówno na schodach prostych, jak i tych zakręconych. Warto też mieć świadomość, że bez problemu zainstalujemy je zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Sama instalacja to praktycznie chwila, a efekt końcowy pozwoli na lepsze życie. Warto więc pomyśleć o wdrożeniu wind czy krzeseł i zwiększyć w ten sposób funkcjonalność, jaką może pochwalić się dany budynek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena