W ciągu ostatnich kilku dekad liczba osób przyjmujących jakąś formę leków na ADHD wzrosła astronomicznie. Ten wzrost niekoniecznie oznacza, że więcej osób ma ADHD. Jest to raczej efekt lepszych umiejętności diagnostycznych i większej wiedzy na temat tego schorzenia.
Powstaje jednak pytanie, czy leki takie jak Adderall powinny być pierwszym wyborem w przypadku leczenia każdej odmiany nadpobudliwości
Co to jest Adderall?
Adderall to lek pobudzający, który powszechnie leczy ADHD poprzez regulację poziomu dopaminy. Chociaż może być bezpieczny, gdy jest przyjmowany w przepisanych dawkach, może stać się niebezpieczny, a nawet śmiertelny, gdy jest niewłaściwie używany.
Oprócz ADHD lek stosuje się w leczeniu objawów poznawczych u osób z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Adderall jest również stosowany w leczeniu narkolepsji, zaburzenia snu. Przyjmowanie leku w ciągu dnia pomaga poprawić poziom czujności, a tym samym złagodzić objawy narkolepsji.
Jak działa Adderall?
W przypadku osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) Adderall może pomóc poprawić uwagę, skupienie i koncentrację, jednocześnie zmniejszając zachowania impulsywne i nadpobudliwość. Adderall oddziałowuje na poziom dopaminy, na której deficyt cierpią ludzie chorzy na ADHD.
Badanie z 2013 roku wykazało, że leki pobudzające pomagają poprawić pamięć epizodyczną, zmniejszają skrajne reakcje emocjonalne na frustrację, zwiększają wysiłek i poprawiają zdolności kognitywne.
Czy Adderall jest opioidem?
Biorąc pod uwagę obecne skupienie się na ograniczeniu używania opioidów w Stanach Zjednoczonych, wiele osób zastanawia się, czy Adderall jest opioidem. Odpowiedź brzmi nie.
Opioidy to leki wytwarzane z opium, stąd termin opioid. Leki te zazwyczaj działają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Z drugiej strony Adderall jest lekiem pobudzającym, więc ma działanie odwrotne do opioidów.
Oba leki, gdy są przyjmowane w dużych dawkach, mogą jednak wywołać stan euforyczny i prowadzą do uzależnienia. Badanie z 2011 roku wykazało, że różnice we wpływie obu leków na receptory dopaminy w mózgu prowadzą do różnych zachowań uzależniających
Adderall — skutki uboczne
Warto być świadomym faktu, że Adderall ma sporo skutków ubocznych, których występowanie jest dość częste. Ponadto, mogą one być mniej lub bardziej groźne dla zdrowia.
Do łagodniejszych zaliczamy:
- nerwowość
- odczucie niepokoju
- bóle głowy
- zawroty głowy
- bezsenność
- suchość w ustach
- chrypka
- zaburzenia widzenia
- spowolniona mowa
Wśród istotniejszych skutkó ubocznych możemy wymienić:
- gorączka
- drętwienie kończyn
- drgawki
- stany depresja
- przyspieszone tętno i ciśnienie krwi
- ból w klatce piersiowej
Jak kupić Adderall?
Adderall nie jest w Polsce dostępny bez recepty. Wynika to z faktu, że jest on pochodną amfetaminy. Jeśli zatem chcemy kupić Adderall niezbędna jest recepta, która upoważnia do importu docelowego tego leku.
Należy wystrzegać się ofert na czarnym rynku. Choć są łatwo dostępne, to nie mamy żadnej pewności co tak naprawdę kupujemy.