Windy dla niepełnosprawnych to urządzenia, które służą do niwelowania popularnej bariery architektonicznej, czyli schodów.

Data dodania: 2016-07-22

Wyświetleń: 1292

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Windy dla niepełnosprawnych – rodzaje

Sposobów na pokonanie schodów jest kilka. Wyróżniamy trzy podstawowe transportery schodowe umożliwiające to zadanie. Wybór jednego z nich powinien być uzależniony od stopnia niepełnosprawności osoby, która ma z nich korzystać oraz schodów i wszystkich parametrów z nimi związanych.

Schodołazy

schodołaz

Windy dla niepełnosprawnych tego typu podzielić można na dwie główne kategorie. Do pierwszej z nich zaliczane są transportery wyposażone w gąsienice. Drugą stanowią schodołazy kroczące, w których zastosowany bardzo ciekawy system, który sprawia, że transporter tego typu wspina się stopień po stopniu. Do obu urządzeń możemy podłączyć praktycznie każdy wózek inwalidzki. Jednakże w przypadku schodołazów kroczących wiąże się to z montowaniem specjalnego zaczepu. Oba typy schodołazów są urządzeniami mobilnymi, które łatwo i szybko można w dowolnym momencie złożyć. Ze względu na stosunkowo niską wagę i małe gabaryty transportery tego typu można bez obaw przewozić w samochodzie osobowym. Do obsługi urządzeń tego rodzaju potrzebny jest operator.

Platformy schodowe

platforma schodowa

Urządzenia tego typu poruszają się po specjalnym torze jezdnym, które można zamontować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to umocowanie do ściany. Jednakże musi to być ściana nośna. Jeśli montaż w ten sposób jest niemożliwy, tor jezdny montuje się do specjalnych słupków. Platformy schodowe, dzięki specjalnej kasecie umieszczanej na początku i końcu toru jezdnego, mogą być obsługiwane samodzielnie przez osoby niepełnosprawne. Korzystanie z tych urządzeń jest bezpieczne – nawet na torach krzywoliniowych. Najazd na platformę odbywa się frontalnie, lecz jest także opcja, aby na zamówienie wykonać najazd boczny.

Krzesełka schodowe

krzesełka schodowe

Urządzenia te, nazywane także windami krzesełkowymi, składają się z dwóch głównych elementów – toru jezdnego oraz siedziska. Podobnie jak platformy, także krzesełka mogą poruszać się zarówno po torze prostym jak i krzywoliniowym. Windy dla niepełnosprawnych tego typu zajmują na schodach bardzo mało miejsca – zapewniają to ich niewielkie rozmiary oraz możliwość składania poszczególnych ich elementów. Krzesełka schodowe są urządzeniami, z których mogą korzystać jedynie osoby starsze i niepełnosprawne potrafiące samodzielnie wsiąść i zsiąść z krzesełka.

Wybór urządzenia należy dokładnie przemyśleć. Niestety może okazać się, że szerokość i wysokość schodów nie pozostawi nam wyboru i jedynym urządzeniem, które będziemy mogli zamontować jest przykładowo platforma.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena