W krajach Europy Wschodniej, w tym także w Polsce, sytuacja osób niepełnosprawnych jest duża gorsza niż na Zachodzie. Jedne z najczęściej występujących u nas problemów stanowią bariery architektoniczne, czyli wszelkie przeszkody, które przeszkadzają osobom niepełnosprawnym w normalnym funkcjonowaniu.

Data dodania: 2016-06-02

Wyświetleń: 1112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Schodołaz – urządzenie niwelujące bariery architektoniczne

Bardzo częstą i kłopotliwą barierą są schody, które występują zarówno w miejscu naszego zamieszkania jak i w budynkach publicznych. Na szczęście likwidować je można na kilka sposobów. Jednym z nich jest kupno specjalnego urządzenia – schodołazu.

Schodołaz to urządzenie, które służy do pokonywania schodów. Charakteryzuje go duża mobilność, dzięki temu korzystanie z niego stanowi popularny sposób na pokonywanie barier architektonicznych. Urządzenia tego typu w bardzo łatwy i szybki sposób możemy składać i rozkładać. Ich niewielkie gabaryty sprawiają, że można spakować je do auta z nawet niewielkim bagażnikiem. Schodołazy można podzielić na dwie podstawowe kategorie. Do pierwszej z nich zaliczamy urządzenia poruszające się dzięki specjalnym gąsienicom. Schodołaz tego typu, co bardzo ważne, da się podpiąć do większości wózków inwalidzkich. Jego szerokie gąsienice pozwalają w i na szybkie pokonywanie schodów – w szczególności tych z szerokimi stopniami. Niestety, jeśli na schodach w naszym domu czy bloku występują tak zwane półpiętra, nie możemy wybrać urządzenia wyposażonego w gąsienice. Z urządzeń tego typu korzysta się najczęściej w budynkach użyteczności publicznej – w szkołach, szpitalach, itp.

Do drugiej kategorii omawianych urządzeń należą schodołazy kroczące. Zasada ich działania polega na robieniu „kroków”, czyli wspinania się stopień po stopniu. Urządzenia tego typu posiadają regulację prędkości poruszania się. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bezpiecznie sterować schodołazem. Urządzenia te kupuje się najczęściej wraz ze specjalnym, oferowanym przez producenta wózkiem, który łatwo można zdemontować. Schodołaz kroczący zastosowanie ma głównie w domach jednorodzinnych, ponieważ często znajdują się tam ciasne i wąskie schody, których nie może pokonać wersja urządzenia wyposażonego w gąsienice. Poruszanie się po krętych schodach możliwe jest dzięki niewielkiej wielkości urządzenia oraz małemu promieniowi skrętu. Do schodołazu tego typu można podpiąć także już posiadany przez siebie wózek inwalidzki. Jednakże wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ponieważ w takim wypadku należy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalne płozy najazdowe.

Zakup schodołazu trzeba dokładnie rozważyć. W tym celu najlepiej skonsultować się ze sprzedawca lub zasięgnąć porady innego specjalisty. Często wystarczy jedynie przesłać zdjęcia schodów. Umożliwi to sprzedającemu określenie, który typ pojazdu sprawdzi się w naszym przypadku. Nie zawsze warto wybierać najdroższe urządzenie, ponieważ może okazać się, że w danej sytuacji wystarczające będzie korzystanie z tego prostszego i co za tym idzie – tańszego.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena