Co możemy zrobić?
Aby zwiększyć wilgotność powietrza należy kupić nawilżacz powietrza. Jeżeli chcemy upewnić się, że w naszym mieszkaniu jest za suche powietrze, możemy kupić specjalne urządzenie, które to sprawdzi. Mowa tu oczywiście o higrometrze. Wilgotność nie powinna stać na poziomie niższym niż 30%. Jednakże komfortowe warunki w mieszkaniu są, gdy wynosi ona od około 40 do 60%. Pamiętajmy, że niska wilgotność powietrza nie wpływa negatywnie tylko na ludzi, lecz także na zwierzęta oraz rośliny. Poza tym może się ona przyczyniać do niszczenia mebli. Oczywiście możemy korzystać z domów sposobów takich jak rozwieszanie prania, lecz po co, jeśli wystarczy tylko nawilżacz powietrza.
Rodzaje
Do wybory mamy nawilżacza, które możemy sklasyfikować w trzech podstawowych grupach. Najpopularniejszą opcję stanowią nawilżacze tradycyjne. Sposób ich działania jest bardzo prosty, są to bowiem stalowe lub ceramiczne pojemniki, które wypełnia się wodą i wiesza na kaloryferze, którego ciepło sprawia, że woda zawarta w nawilżaczach zaczyna parować, nawilżając w ten sposób powietrze. Nawilżacz powietrza na kaloryfer stanowi tani i skuteczny sposób na zwiększenie wilgotności powietrza w sezonie grzewczym. Kolejnym typem są nawilżacze parowe – ich działanie zbliżone jest do działania urządzeń klasycznych, lecz nie wymaga on działającego kaloryfera. Jednakże korzystanie z urządzeń tego typu zużywa stosunkowo dużo prądu. Powstająca za pomocą nawilżacza ciepła mgiełka może być trochę uciążliwa. Ciekawym rozwiązaniem mogą być nawilżacze ewaporacyjne, które w przeciwieństwie do przed chwilą omawianych urządzeń wytwarzają mgiełkę nie ciepłą, lecz zimną, co może być sporym atutem w letnie dni. Nawilżacze tego typu można wykorzystać także do aromaterapii.
Parametry
Przy wyborze nawilżacza możemy sugerować się kilkom parametrami, które pozwolą na wybranie urządzenia spełniającego nasze wymagania. Istotnym parametrem nawilżacza jest jego wydajność. Podawana jest za pomocą dwóch parametrów – powierzchni nawilżania oraz wydajności parowania. Innym ważnym parametrem jest moc, oczywiście dotyczy to jedynie urządzeń działających na prąd. Nawilżacze najmniej energooszczędne zużywać mogą aż 2000W, z kolei te najbardziej ekonomiczne jedynie 20W.
Wygląd
W przypadku urządzeń tego typu bardzo ważny jest także wygląd. Nikt nie przecież nie chce, aby akcesorium tego typu szpeciło jego mieszkanie. Zdecydowanie najlepiej w tej kwestii wypada tradycyjny typ, czyli nawilżacz powietrza na kaloryfer. Znajdziemy go w wielu bardzo atrakcyjnych kształtach. Dzięki temu wyglądał on będzie jak bardzo atrakcyjna ozdoba. Szczególnie wyróżniają się nawilżacze w tak zwanym stylu skandynawskim. Oczywiście wśród urządzeń innego typu także możemy znaleźć ciekawe propozycje, np. nawilżacze w kształcie zabawek, które świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym.