Jak powstają rośliny in vitro?
Rośliny tego typu hoduje się oczywiście w inny sposób niż ich normalne odpowiedniki. Rozwijają się one bowiem w laboratoriach pod okiem specjalistów. Kluczowym elementem wpływającym na ich rozwój jest przygotowana dla nich pożywka, którą określa się mianem żelu. Substancja ta zawiera wszystkie niezbędne roślinie mikro- oraz makroelementy. Oprócz tego w żelu znajdują się regulatory wzrostu oraz specjalny żelujący cukier agar-agar, który wytwarza się z krasnorostów. Substancja ta pełni funkcję zestalającą. Pożywki dla poszczególnych rodzajów czy gatunków różnią się między sobą, ponieważ wymaganie pokarmowe poszczególnych roślin są oczywiście różne. Niezwykle istotny jest fakt, że rośliny in vitro rozwijają się w całkowicie sterylnych warunkach. Dzięki temu nie mają kontaktu z glonami czy jajami, np. ślimaków. Po wyznaczonym czasie spędzonym w żelu rośliny in vitro są rozdzielane i umieszczane w kubeczkach. Po tym etapie czeka je już jedynie droga do sklepu lub magazynu.
Zalety roślin in vitro
Bardzo istotną zaletą jest wspomniana już wcześniej sterylna hodowla. Dzięki niej nie rośliny nie chorują ani nie przenoszą niechcianych lokatorów. Hodowla w warunkach laboratoryjnych chroni nasz zbiornik przed inwazja grzybów czy ślimaków. Z kolei umieszczanie roślin in vitro w kubeczkach likwiduje inny problem. Mianowicie nie trzeba usuwać kłopotliwej waty zabezpieczającej korzenie roślin, czyli problemu, z którym mamy do czynienia w przypadku roślin sprzedawanych np. w koszykach. Rośliny in vitro wystarczy jedynie wyjąć, wypłukać (to bardzo istotne, ponieważ płukanie wyeliminuje ryzyko powstania pleśni), podzielić na sadzonki o wybranej przez nas wielkości i umieścić w zbiorniku. W przypadku niektórych roślin należy jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.
Kubeczki w sposób widoczny ułatwiają także transport, co z kolei powoduje, że bez obaw możemy zamawiać je przez internet. Mogłoby się wydawać, że wyższa cena będzie wadą odstraszającą potencjalnego nabywcę. Jednak nie należy postrzegać tego w taki sposób. Zwykłe rośliny są zazwyczaj tańsze, lecz jedynie o około 30%. To bardzo mało, jeśli pod uwagę weźmiemy nieporównywalnie lepszą jakość tych, które hodowane są w sterylnych warunkach laboratoryjnych. Rośliny in vitro szybciej rosną oraz lepiej się aklimatyzują. Wystarczy jedynie zapewnić im optymalne warunki, między innymi dbająć w sposób prawidłowy o podłoże i zapewniająć odpowiednie oświetlenie.