Poznaj świat oczami przyrodnika. Odkryj fascynujące prawidłowości rządzące przyrodą ożywioną. Artykuł zestawia 22 niebanalne i zdumiewające ciekawostki przyrodnicze. Część z nich jest jednocześnie wskazówkami i poradami dietetycznymi, zdrowotnymi czy dotyczącymi planowania rodziny.

Data dodania: 2020-11-10

Wyświetleń: 942

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

NAUKOWY, POPULARNONAUKOWY

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ciekawostki przyrodnicze i językowe dla dzieci i dla dorosłych

Uważam, iż warto będzie wypunktować ciekawostki przyrodnicze i językowe. Będą to dwadzieścia dwa fakty naukowe z życia przyrody. Czasem te ciekawostki będą nosiły w sobie cechy porad, np. językowych, dietetycznych, zdrowotnych bądź dotyczących planowania rodziny. Chciałbym skupić się na najbardziej zdumiewających faktach ze świata przyrody ożywionej, a także na wynikających z nich ukrytych praktycznych wskazówkach. Zestawione tu ciekawostki poruszają tematy oprawione w ramy życia. To swego rodzaju zegar ontogenetyczny – od zapłodnienia, poprzez osiągnięcie dojrzałości płciowej, aż po śmierć.

 

 1. Jedynymi zwierzętami, które aktywnie polują na ludzi są niedźwiedzie polarne, toteż – ze względów bezpieczeństwa – badacze Arktyki powinni być uzbrojeni w broń palną.
 2. Dlaczego niedźwiedzie polarne nie jedzą pingwinów? Pingwiny żyją na biegunie południowym (Antarktyda), a białe misie na biegunie północnym (Arktyka), toteż są geograficznie odizolowane od siebie.
 3. Osoby mające problem z nadciśnieniem tętniczym powinny zastąpić sól kuchenną (NaCl) solą morską (KCl). Istnieje wiele doniesień na temat terapeutycznej roli chlorku potasu w tej chorobie cywilizacyjnej.
 4. Pingwiny umieją zanurkować na głębokość 265 metrów.
 5. Pingwiny, mimo że nie mają skrzeli tylko płuca, gdyż nie są rybami, tylko ptakami, potrafią przesiadywać pod wodą aż 18 minut bez zaczerpnięcia powietrza.
 6. Miód należy jeść tylko naturalny, produkowany przez pszczoły. Powinno się go dodawać do herbaty czy innych gorących napojów schłodzonych do temperatury 40 stopni Celsjusza, by nie stracił swoich leczniczych właściwości, czyli po zaparzeniu herbaty trzeba odczekać chwilę lub schłodzić ją dużą ilością soku z cytryny i dopiero potem dodać miód. Miód pszczeli zawiera bowiem cenne białka enzymatyczne, które tracą swą aktywność w temperaturze denaturacji białek (rozplątanie się kłębka cząsteczki i utrata jej struktury przestrzennej głównie za sprawą termicznego rozerwania się słabych wiązań wodorowych), wynoszącej 43-44 stopnie Celsjusza.
 7. Najwolniejszymi ssakami są leniwce trójpalczaste z lasów deszczowych Amazonii. Poruszą się one po ziemi z prędkością zaledwie kilku metrów na godzinę. Zwykle natomiast leniwie, w bezruchu, zwisają z konarów drzew. Tylko raz na tydzień schodzą z drzew na ziemię – w celu wypróżnienia się.
 8. Jedną z najbardziej zdumiewających ciekawostek przyrodniczych jest fakt, że ugryzienie niedźwiedzia grizli (nazwa zwierzęcia w tłumaczeniu na język łaciński to Ursus arctos horribilis), podgatunku niedźwiedzia brunatnego zamieszkującego Amerykę Północną, jest na tyle mocne, że może zmiażdżyć kulę do gry w kręgle.
 9. Szkielet dorosłego człowieka (gatunek Homo sapiens) liczy 206-208 kości. W mianownictwie anatomicznym każda kość ma swoją łacińską nazwę. Lekarze w Polsce wciąż trzymają się terminologii łacińskiej przy podawaniu diagnozy w dokumentacji medycznej pacjentów. Lekarze w krajach anglosaskich natomiast porzucili nazwy łacińskie na rzecz angielskich. Z tego względu w tłumaczeniach medycznych historii choroby pacjentów z Polski należy przekładać nie tylko tekst w języku polskim, lecz również łacinę na angielski.
 10. Niedźwiedzie polarne mają czarną skórę, którą porasta białe futro.
 11. Można poprowadzić krowę po schodach do góry, lecz krowa nie zejdzie z powrotem o własnych siłach. Podobna sytuacja zaistniała z japońskimi turystami, którzy weszli w klapkach na Giewont w Tatrach, lecz nie potrafili zejść i trzeba było wzywać na ratunek śmigłowiec TOPR.
 12. Nietoperze to jedyne ssaki potrafiące latać.
 13. Samice lwa są lepszymi myśliwymi od samców. Samiec z grzywą jest panem odpoczynku, a samica tuż po złowieniu ofiary przynosi mu ją do skonsumowania. Dla niej pozostają resztki, jak tylko „pan” nasyci głód. Dziwne zjawisko przyrodnicze, iż żona lwa jest swego rodzaju służącą, którą wykorzystuje mąż. Samica nie dość że poluje, to jeszcze karmi męża. To tak, jakby sama robiła zakupy spożywcze i jednocześnie gotowała. Pewnie feministki będą oburzone!
 14. Na świecie jest więcej kur niż ludzi.
 15. Na każdego obywatela Ziemi przypadka 200 milionów osobników owadów. Owadzi świat jest również najbogatszy pod względem liczby gatunków – jest ich ponad milion, wiele wciąż nie zbadanych i nie opisanych przez przyrodników.
 16. Konie śpią na stojąco.
 17. Dorosła kura składa średnio 228 jaj na rok.
 18. Najmniejsza rasa psa to chihuahua [czytaj: ciułała]. To chyba rasa, której nazwa idealnie nadaje się do dyktanda w polskiej szkole. W jednym wyrazie można popełnić aż 5 błędów ortograficznych pierwszego stopnia i – zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami oceniania – otrzymać ocenę niedostateczną pomimo bezbłędnej pozostałej części dyktanda. Inną trudną do wymówienia na podstawie znajomości samej pisowni rasą psa jest pochodzący z Chin chow-chow [czytaj: czał-czał].
 19. Potencjał genetyczny czasu życia człowieka wynosi aż 150 lat. Niestety zwykle ludzie umierają wcześniej, nie wykorzystując tego daru od natury. Członkowie plemienia Hunza w Himalajach dożywają tego wieku pijąc wodę strukturyzowaną, prosto z roztopionych lodowców. 
 20. Dęby nie produkują owoców (żołędzi), dopóki nie osiągną dojrzałości płciowej, czyli do wieku 50 lat.
 21. Cytryny zawierają więcej cukru niż truskawki (cukier owocowy to fruktoza). Natomiast truskawki są polskimi owocami najbogatszymi pod kątem zawartości witaminy C (kwasu L-askorbinowego). Kwaśne w smaku cytryny zawierają mniej tego kwasu i więcej cukru niż truskawki?! – dwa pozorne paradoksy w jednej parze owoców!
 22. U kobiet czym bliżej owulacji (jajeczkowania), tym większa szansa urodzenia się potomka płci męskiej, jeśli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia. Dziewczynki rodzą się znacznie częściej, jeśli do zapłodnienia dojdzie 3-5 dni przed owulacją lub po owulacji, a będą to dni płodne. Płeć dziecka jest determinowana plemnikami, które zawierają albo duży chromosom X, albo mały defektywny chromosom Y. Plemniki z chromosomem Y są lżejsze i szybsze. Zawierają więcej mitochondriów w części zagłowowej zwanej wstawką. Natomiast są mniej żywotne od plemników zawierających cięższy chromosom X. Ponieważ przy zapłodnieniu komórki jajowej decyduje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, plemniki zawierające chromosom płci Y będą zapładniać szybko, natomiast będą też szybciej wymierać.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena