Jednakowa ojczyzna (Francja) i zbliżony zestaw motywów dekoracyjnych mebli francuskich i prowansalskich sprawiają, że ludzie dość często nie dostrzegają między nimi żadnych różnic. W istocie są to jednak dwa odrębne style dekoracji wnętrz. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się każdy z nich.

Data dodania: 2019-05-10

Wyświetleń: 1081

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak odróżnić meble francuskie od mebli prowansalskich

Meble prowansalskie

Wnętrza w stylu francuskim i prowansalskim posiadają wiele cech wspólnych. W obydwu wykorzystuje się bielone meble stylizowane na wyposażenie salonów z epoki króla Francji, Ludwika XVI: stoły, tapicerowane krzesła i fotele, witryny, biurka, komody, bufety, kredensy, biblioteki, sofy, ławy, pufy, lustra itd. Podczas gdy meble francuskie można by nazwać mianem wytwornych, do mebli w stylu prowansalskim najbardziej pasują następujące określenia: swojskie (z elementami wiejskimi), przytulne bądź ciepłe. Styl prowansalski czerpie inspirację z wystroju wnętrz willi w południowych prowincjach Francji. Ich właściciele nie odświeżali wyglądu swych salonów w ślad za zmieniającą się modą, przeciwnie do paryżan, lecz przyświecała im idea, by wnętrze zmieniało się według ich własnych upodobań. Z biegiem lat do bielonych mebli dołączały więc bibeloty, różne dodatki i tkaniny w rozmaitych deseniach. Obecnie są to obowiązkowe elementy każdego wnętrza w stylu prowansalskim.

Meble francuskie

Wnętrza w stylu francuskim inspirowane są wystrojem dawnych, eleganckich salonów. Ich nieodłącznym elementem są stylowe meble – tzw. ludwiki. Ta żargonowa nazwa wywodzi się ze skojarzeń z pełnymi przepychu komnatami Wersalu – słynnego zespołu pałacowego pod Paryżem, od 1692 roku będącego miejscem rezydencji królów Francji. Francuskie wnętrza faktycznie mają z nimi wiele wspólnego. Styl francuski jest zupełnym przeciwieństwem minimalizmu. Stylowym meblom towarzyszą bogato zdobione tekstylia i wysmakowane dodatki. Dzięki jasnej, pastelowej kolorystyce mnogość elementów nie przytłacza, nadając wnętrzu przytulny, elegancki charakter.

Krótko podsumujmy, jakie są różnice między stylami francuskim i prowansalskim:

  • Meble prowansalskie znacznie częściej niż meble francuskie pokrywa się patyną, czyli poddaje kilkuetapowemu bieleniu kilkoma warstwami farby o różnych odcieniach szarości i złamanej szarością bieli, z następczym przecieraniem papierem ściernym i gąbkami, tym samym nadając im wyjątkowy efekt postarzenia.
  • Meble prowansalskie to w rzeczywistości meble francuskie w wersji rustykalnej, czyli noszącej cechy wiejskie, chłopskie, ludowe.
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena