Kredens kuchenny - mebel obowiązkowy w dawnych wnętrzach bogatych domów, współcześnie nieco zapomniany, wraca do łask. Trudno już sobie wyobrazić aranżację sylowej kuchni lub jadalni bez tego mebla. Marzysz o stylowym domu? Kredens kuchenny musi się w nim znaleźć obowiązkowo.

Data dodania: 2017-02-14

Wyświetleń: 733

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredens kuchenny wraca do łask!

Kredens kuchenny - mebel wyjątkowy

 

Kredensy kuchenne to meble, które doskonale sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i w jadalni. W kuchni najczęściej służą do przechowywania produktów spożywczych, drobniejszych akcesoriów kuchennych, a w jadalni stanowią piękną oprawę dla ulubionej zastawy stołowej, porcelany i ceramiki. W przepastnych szafkach gospodynie domowe przechowywują obrusy, serwety, komplety zastawy świątecznej, a w mniejszych szufladkach sztućce, ściereczki i inne drobiazgi. Kredensy kuchenne przyjmują rozmaite formy: mogą być ogromne, bardzo rozbudowane, pełne otwartych półek, przeszklonych półeczek, mniejszych i większych szufladek, rozmaitych przegródek, pojemnych szafek i dużych szuflad, wieszaczków i schowków. Mogą też być nieduże, ograniczone do przeszklonej witrynki. Niezależnie od wielkości kredens kuchenny to zawsze mebel wyjątkowy, pozwalający pięknie eksponować rodzinną porcelanę, wykwintne szkło stołowe czy też funkcjonalnie przechowywać zastawę, obrusy i produkty spożywcze. To także zawsze piękna i niebanalna dekoracja wnętrza, sprawiająca, że pomieszczenie nabiera wyjątkowego sielskiego klimatu domów z minionych lat, połączonego z klasycznym pięknem i elegancją.

 

 

 

Kredens kuchenny - rys historyczny

 

Historia kredensu sięga wiele, wiele lat wstecz. Wszystko zaczęło się od pomieszczeń znajdujących się pomiędzy jadalnią i kuchnią w zamożnych domach - współcześnie nazwane zostałyby spiżarniami, ale kiedyś mówiono o nich właśnie: kredensy. Pomieszczenia te, wyposażone w półki uginające się od produktów spożywczych, były także miejscami, w których przechowywano zastawę stołową. To z tego miejsca służba wyjmowała na stół naczynia, którymi nakrywano stół, a także tutaj często przekładała przygotowane potrawy na eleganckie półmiski. Z biegiem czasu otwarte półki zamieniano na meble, które nazywano tak, jak niegdyś te pomieszczenia: kredensami. Forma mebla oraz jego wzornictwo przechodziło rozmaite metamorfozy, w zależności od epoki i aktualnych trendów w meblarstwie. To jednak wieki XIX i XX stały się dla kredensów okresem najważniejszym, to wówczas bowiem kredens kuchenny przyjął piękną formę, do dziś kojarzącą się z sielskością, niepowtarzalnym pięknem i jego pierwotnym przeznaczeniem.

 

 

Najpiękniejsze kredensy kuchenne

 

Najpiękniejsze kredensy kuchenne to te, których wzornictwo czerpie ze stylu prowansalskiego. Ta słoneczna kraina na południu Francji w dużej mierze przyczyniła się do najpiękniejszego wzornictwa współcześnie wykonywanych kredensów. Kredens prowansalski to mebel przesycony naturalną prostotą, czerpiącą z bliskości natury i uroku zaklętego w lawendowych wzgórzach. Prowansalski kredens, który wiernie oddaje klimat dawnych prowansalskich wnętrz to najczęściej dzieło sztuki i mebel przesycony niepowtarzalnym klimatem. To mebel z duszą, wyglądający tak, jakby był księgą wspomnień dawnych rodzin i ich codzienności. Koniecznie wykonany z drewna, koniecznie w barwie oddającej kolorystykę mebli prowansalskich i koniecznie ubrany w okucia, jakimi ozdabiano meble wiele lat temu. Jeśli marzysz o stylowej kuchni, o prowansalskiej jadalni, jeśli szukasz prawdziwego kredensu kuchennego, który zaczaruje to wnętrze w taki sposób, że zapanuje w nim atmosfera z łatwością przenosząca do prowansalskich pól pełnych ziół i aromatycznej lawendy, zdecyduj się na kredens inspirowany stylem prowansalskim. Nieważne czy będzie ogromny, czy mały, czy będzie obfitował w mnóstwo zakamarków i schowków, czy też będzie miał po prostu zamykaną szafkę u dołu i przeszkloną witrynkę u góry. Kredensy prowansalskie są piękne, pełne sielskiej magii i przyciągają uwagę zaklętą w nich duszą przeszłości. Niezaprzeczalnym atutem tej estetyki jest także to, że tak, jak we wnętrzach zaaranżowanych w stylu francuskim, prowansalskim, tak samo wspaniale odnajdą się w domach, w których króluje sielski styl skandynawski oraz angielski styl cottage.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena