Jeśli marzą Ci się wnętrza w stylu francuskich pałacyków, wnętrza wytworne i eleganckie, w którym będzie królować atmosfera francuskiego szyku i blichtru, styl francuski jest dla Ciebie idealny. Jak zaaranżować takie wnętrze? Jak dobrać kolory, meble i dodatki? Poznaj zasady projektowania wnętrz w stylu francuskim.

Data dodania: 2015-12-07

Wyświetleń: 1578

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasady urządzania wnętrza w stylu francuskim

Mieszkania i domy urządzone w stylu francuskim to zawsze wnętrza eleganckie, pełne przepychu i luksusu. To także wnętrza niezwykle harmonijne, dzięki temu, że jedną z naczelnych zasad jest symetria w ustawianiu mebli, dekoracji, w rozmieszczaniu elementów sztukaterii na ścianach, a nawet w układaniu parkietu. Urządzając swoje mieszkanie koniecznie przetrzegaj tej zasady, a uzyskasz harmonię i spójność charakterystyczną dla tej estetyki. Styl francuski to przede wszystkim określona kolorystyka, typowe meble francuskie, a także bogactwo detali: dekoracji, bibelotów, tkanin i motywów dekoracyjnych.

 

 

Kolorystyka

 

Dobierając farby, którymi pomalujesz ściany, tkaniny, którymi udekorujesz okna, ściany, sofy, fotele czy podłogi, trzymaj się jasnej kolorystyki złamanej bieli, którą odważnie zestawiaj z szarzałymi beżami, zieleniami, delikatnymi pastelami. Do tych zestawień dobierz wyraziste akcenty, które dopełnią aranżacji: złocienie i srebra, szmaragdowa zieleń, szkarłat, taupe i czerń, które są typowo francuskimi kolorami i które podkreślają szlachetność mebli i tkanin.

 

Eklektyzm wyposażenia

 

Wnętrza w stylu francuskim cechuje najczęściej pewien ekektyzm, czyli zestawienia mebli i motywów dekoracyjnych pochodzących z różnych epok: styl francuski czerpie z baroku, neoklasycyzmu, rokoko, belle epoque czy art deco. Zestawiaj ze sobą meble pochodzące z tych okresów, ustawiaj obok siebie dekoracje nawiązujące do różnych stylów, zawsze pamiętając jednak o zasadzie symetrii.

 

Motywy dekoracyjne

 

Ulubione motywy dekoracyjne i ornamenty, którymi ozdabia się meble w stylu francuskim, lampy, naczynia i rozmaite bibeloty to motywy nawiązujące do monarchi francuskiej i do symboliki, kojarzącej się z historią Francji: muszle, nawiązujące do pałacu wersalskiego, symbole słońca, lilijki, liście nenufarów i trzcin, korony, kwiatowe ornamenty, a nawet wizerunki ludzkiej czy zwierzęcej głowy, które kojarzone są z okresem panowania Ludwika XVI Dobierając zatem meble, dekoracje, lampy i inne detale szukaj takich, których ornamentyka nawiązuje do tych motywów.

 

 

Tkaniny

 

We wnętrzu w stylu francuskim nie powinno zabraknąć lusksusowych i szlachetnych tkanin: jedwabie i adamaszki, aksamity mebli tapicerowanych, tiule, w które ubierane są okna, rozmaite frędzle i chwosty, którymi dekoruje się okucia mebli i drzwi. Jeśli na ścianach chcesz umieścić tapety, zadbaj o to, by były one również z tkaniny. Wybierając rozmaite poduszki, tapicerowane meble, zasłony, dywany staraj się utrzymać jedność kolorystyki i deseni.

 

 

Szkło

Wnętrza w stylu francuskim błyszczą i emanują blaskiem. Efekt ten osiągniesz poprzez dobranie szklanych żyrandoli, kryształowych wazonów, szklanych kielichów i lampionów oraz luster, które zawiesisz nad komodą czy konsolą - przedmioty ze szkła wspaniale odbijają światło, sprawiając, że wnętrze jest rozświetlone, a dekoracje i meble niemal błyszczą.

 

Dekoracje

 

Dopełniając aranżacji ustaw na konsolach, komodach, stolikach bogato zdobione przedmioty: porcelanowe figurki, intarsjowane lampy i świeczniki, ornamentowane naczynia i kasetki, butelki po perfumach. Zestawiając ze sobą różne przedmioty pamiętaj o zasadzie symetrii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena