Herbata to jeden z najbardziej znanych i lubianych napojów, którego spożywanie w wielu kulturach stało się tradycją, a nawet swoistym rytuałem, obrzędem odprawianym zgodnie z ustalonymi od setek, a nawet tysięcy lat zasadami. Dlaczego warto pić herbatę?

Data dodania: 2015-10-01

Wyświetleń: 2025

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto pić herbatę?

Któż z nas nie pamięta scen parzenia herbaty z japońskich filmów? Któż nie widział na wielkim ekranie rosyjskiego samowara? Któż z nas nie zna słynnego powiedzenia „five o’clock” oznaczającego nie tyleż godzinę, co symboliczną porę spędzania czasu przy herbacie przez Anglików? W wielu kulturach uważana jest ona za napar o właściwościach magicznych, a także, za eliksir młodości. Ta ostatnia nazwa szczególnie odnosi się do zielonej herbaty znanej z setek cennych związków, minerałów i innych składników, które mają dobroczynny wpływ na funkcje naszego organizmu. Herbatę odkryli Chińczycy i to oni są najstarszym narodem, który włączył ten życiodajny napój do swojej diety, a tradycja spożywania naparu w tym kraju sięga już 5000 lat.

 

Herbata dla zdrowia i urody

 

Ciemny w kolorze lub słomkowy napar o charakterystycznym aromacie to przede wszystkim kopalnia cennych związków, dzięki którym możemy poczuć się lepiej na dłużej zachować młodość. Herbata to określenie obejmujące setki mieszanek suszu – białych, czarnych, zielonych i czerwonych - przygotowywanych z różnych krzewów, z młodych lub dojrzałych liści z dodatkiem łodyg, fermentowanych, poddawanych suszeniu i innym procesom, które wydobywają jej wyjątkowe walory zdrowotne. Herbatę najlepiej pić w ceramicznym kubku, który utrzyma jej temperaturę i zarazem podniesie klimat samego spożywania naparu, dodając mu elegancji. Kubki ceramiczne w pięknych kolorach, zdobione kwiatkami, serduszkami, scenkami rodzajowymi bywają elementem codzienności, częścią odprawianego każdego dnia rytuału, dzięki któremu ta porcja zdrowia trafia do naszego organizmu wraz z przyjemnością jej picia.

 

Któż z nas nie miewał takiej chwili, że w momentach dużego stresu, kiedy trzeba walczyć z codziennymi problemami, z kłopotliwym klientem, upartym szefem czy krnąbrnym dzieckiem ma ochotę sięgnąć po swój ulubiony ceramiczny kubek i sączyć z niego gorący napar herbaciany? Dzięki swoim chemicznym właściwościom herbata pozwala nam się odprężyć, zrelaksować, a za sprawą zawartej w niej kofeiny odświeża umysł, poprawia samopoczucie i zmienia nastawienie do otoczenia, dzięki czemu znacznie łatwiej radzimy sobie z problemami. Prawdziwym herbacianym skarbem są antyoksydanty, które wyłapują szkodliwe wolne rodniki niszczące nasze komórki, tym samym opóźniając efekty starzenia. Tajemniczy składnik o nazwie galusan epigalokatechiny, jest aż 20 razy skuteczniejszy niż tak ceniona przez nas witamina C. Herbata zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawałów serca, zawarte w niej polifenole obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów, hamują replikację wirusów w infekcjach, a herbaciany napar sprzyja odchudzaniu i relaksuje.

 

Herbata i tradycja

 

Spożywanie herbaty może by codzienną czynnością towarzysząc posiłkom, ale też może przekształcić się w rytuał, jak w przypadku wspomnianej Japonii czy Anglii. Napój ten pija się również w naszym kraju, a jego spożycie jest znaczne. Polacy jednak rzadko traktują herbatę, jako napar wymagający specjalnych zabiegów i tylko w niektórych kręgach koneserów, prawdziwych miłośników i znawców herbaty. W tych kręgach jest on przygotowywany zgodnie z przepisami włącznie ze ścisłym określeniem temperatury wody, czasu parzenia i obowiązkowych dodatków. Niewiele osób wie, że właściwe postępowanie podczas przygotowywania napoju pozwala wydobywać z niego najważniejsze walory, natomiast zbyt długie parzenie wpływa na napar negatywnie zarówno kontekście jego składu, jak i smaku. Prawidłowe parzenie herbaty jest uzależnione od jej gatunków, jednak wrzątku, a nawet gotowania wymaga jedynie herbata lapacho. Wszystkie pozostałe odmiany zalewa się wodą o temperaturze od 70-95 stopni i zaparza kilka minut pod przykryciem.

 

Prawidłowe parzenie herbaty wymaga odpowiednich naczyń. Należą do nich porcelanowe dzbanki, często dodatkowo wyposażone w specjalne zaparzacze, dzięki którym łatwo można usunąć liście pozostawiając czysty napar. Dzbanek może też mieć specjalne wbudowane sitko, odcedzające napar podczas wylewania. Piękne porcelanowe dzbanki do parzenia herbaty są nie tylko wygodne, ale i piękne, dodatkowo dodając atrakcyjności piciu tego napoju. W różnych kulturach tradycja wiąże się też ze sposobem przyrządzania herbaty oraz z naczyniami, w jakich się ją przygotowuje i podaje. Japoński rytuał wymaga specjalnego czajnika i niewielkich czarek, ale również sposobu wypijania ich zawartości. W angielskiej tradycji herbacie towarzyszyła wyjątkowo elegancka oprawa w postaci specjalnej zastawy, a napój ten był obowiązkowym poczęstunkiem dla odwiedzających gości.

 

Herbata na podwieczorek

 

Herbata nam Polakom przeważnie kojarzy się z codziennym posiłkiem i napojem podawanym do popijania kanapek, jednak w tradycji z przeszłości, a także w wielu innych kulturach ten napar nieodwołalnie łączy się z podwieczorkiem i spotkaniami towarzyskimi. Takie spotkania wymagają odpowiedniej oprawy, dlatego tam, gdzie kultywuje się ten zwyczaj w domu na wyposażeniu zawsze podostaje elegancki zestaw do herbaty. Dzbanek, kubki lub filiżanki z prowansalskiej porcelany całkowicie zmieniają oblicze picia herbaty, a serwowana na stół w takich naczyniach smakuje o wiele lepiej i pozwala cieszy się jej wyjątkowym aromatem. Herbatę pija się na wiele sposobów, dlatego również zastawa do niej jest zróżnicowana. Amatorzy czystych naparów typu Earl Grey, z dodatkiem aromatycznej bergamotki, skórek pomarańczowych i innych składników z pewnością najlepiej docenią aromat z otwartych filiżanek.

 

Herbata spożywana z mlekiem wymaga niewielkiego dzbanuszka, który pozwoli dozować dodatek wygodnie wlewając go do filiżanki lub kubka bez ryzyka zabrudzenia eleganckiej sukienki. Dzbanuszki do mleka są jednym z elementów wyposażenia serwisów herbacianych, lub mogą być dobrane samodzielnie. Nie można też zapomnień o konfiturach – szczególnie tych z malin, wyrabianych samodzielnie w domu i tak cenionych podczas jesiennych i zimowych przeziębień. Do serwowania konfitur znajdą się piękne szklane naczynia, które nie tylko pozwolą na wygodne umieszczenie w nich owocowego specjału, ale też będą prawdziwą ozdobą stołu. Podobne naczynia, o ciekawych kształtach i pięknym wzornictwie pomogą w zaserwowaniu miodu – kolejnego cennego dodatku smakowego do herbaty. Dodając do tego asortymentu piękne porcelanowe cukiernice, miseczki na plasterki cytryny i elegancką paterę na ciasto można być usatysfakcjonowanym nie tylko samym naparem, ale i przyjemnością delektowania się nim w pięknym otoczeniu i miłym towarzystwie. Stylowa zastawa stołowa to to, czego w domu miłośnika herbacianego napoju nie moze zabraknąć. To najlepszy i najdoskonalszy sposób na to, aby prosta z pozoru herbata stała się źródłem niezwykłych, wielozmysłowych doznań.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena