Czy ktoś kiedykolwiek słyszał o restauracji, w której posiłki serwowane są na mało estetycznych, niepasujących talerzach, do czego podawane są zdekompletowane sztućce? No właśnie. Oczywiście najważniejszy jest smak i estetyka potrawy, ale istotna jest także aranżacja stołu, czyli w dużej mierze zastawa.

Data dodania: 2017-03-14

Wyświetleń: 1464

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zastawa stołowa – jak ją wybrać?

To właśnie eleganckie naczynia i sztućce pozwalają nam czuć się wyjątkowo i celebrować posiłek w gronie rodziny i przyjaciół – albo tylko z partnerem.

Wybór zastawy stołowej wcale nie jest taki prosty, wpływa na niego wiele czynników. Nawet takie banalne, jak ilość dostępnego do przechowywania miejsca oraz to, czy mieszkamy we własnym, czy wynajmowanym lokum. Jeżeli miejsca nie jest dużo, trzeba będzie się zadowolić kompletem na 6 osób, jeżeli często się przeprowadzamy, lepiej wybrać klasyczne talerze pasujące do każdego wnętrza.

Ważne kwestie przy wyborze zastawy stołowej:

- kształt – klasyką są okrągłe talerze i wazy, to rozwiązanie jest uniwersalne i ponadczasowe. Obecnie jednak silnie zaznacza się trend szukania nowych form, a najpopularniejsze są talerze kwadratowe. W nowoczesnej stylistyce wyraźnie widać zainteresowanie geometrycznymi kształtami. Trzeba jednak pamiętać, że trendy stosunkowo szybko przemijają, a nowoczesne formy wymuszają zastosowanie określonych dodatków aranżacyjnych.

- kolor – najbardziej uniwersalna jest rzecz jasna biel, do której można dobrać każdą dekorację. Podobnie jest w przypadku kremu i delikatnego beżu, a także kości słoniowej. Nie znaczy to jednak, że nie można sobie pozwolić na komplet w intensywnym kolorze, a nawet czerni! Pamiętać należy, że określone kolory maja wpływ na apetyt.

- zdobienia – i znów: klasyką są gładkie białe talerze, ewentualnie ze złoceniem na brzegach. Mogą być także zdobione wytłoczeniami i falistymi liniami na brzegach. Popularne motywy dekoracyjne to także linie, a także drobne wzory kwiatowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nasz komplet był w drobne kropki albo kokardki. Pytanie tylko, czy taka zastawa będzie równie elegancka...

- materiał – najszlachetniejsza, ale też najdroższa jest porcelana. Jest to jednak jak najbardziej udana inwestycja. Zamiennie można sięgnąć po fajans, ceramikę albo szkło, ale kosztem prezencji.

- strona praktyczna – trzeba pamiętać, że złocenia wykluczają stosowanie w kuchence mikrofalowej, lepiej także nie myć takiej zastawy w zmywarce. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy zastawa posiada oznaczenia „dishwasher safe” oraz „microwave safe”.

Licencja: Copyright - zastrzeżona