W artykule podpowiemy, jak łatwo wyczyścić dywan z plam, które wydają się nie do usunięcia. Dzięki zapoznaniu się z artykułem, zabrudzenia po gumie do żucia, winie czy wosku nie będą przyprawiały nas o zawał serca.

Data dodania: 2013-07-04

Wyświetleń: 1040

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dywan jest niezwykle reprezentacyjną ozdobą domu, która jednak wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Poza oddawaniem dywanu do profesjonalnej pralni, my sami powinniśmy zadbać o jego czystość. W artykule skupimy się na tym, jak domowymi sposobami usunąć niektóre rodzaje plam. 

Na ratunek dywanowi - usuwamy plamy

Zacznijmy od plam, które zdarzają się dosyć często, a do których usunięcia wystarczy zimna woda i proszek do prania. Do takich zabrudzeń należą plamy z soków owocowych, wina, atramentu, coca-coli oraz krwi. Warto również zaznaczyć, że plamy należy odpowiednio czyszcić, mianowicie od ich brzegów ku środkowi. Dzięki temu mamy szansę, że nie odbarwimy dywanu naszymi zabiegami. 


Bardziej zaawansowanych czynności będzie wymagała przyklejona guma do żucia. Aby usunąć to zabrudzenie, gumę należy obłożyć kostkami lodu. Po kilku minutach guma stwardnieje i będzie się kruszyć. W ten sposób łatwo ją usunąć, resztki można usunąć alkoholem.


Stearynę usuwamy z dywanu dokładnie w ten sam sposób, jak z ubrań. Najpierw przykładamy papierowową serwetkę lub bibułę, następnie prasujemy żelazkiem zabrudzenie, zmieniając papier, na którym przykleił się wosk. Pozostałości stearyny zmywamy alkoholem.


Na tłuste plamy również są środki, które znajdziemy na domowej półeczce. Jeśli na dywanie zauważymy takie zabrudzenie, to powinniśmy je posypać talkiem i pozostawić na całą dobę. Po tym czasie zmiatamy talk i cieszymy się czystym dywanem. 

Kiedy dywan odbarwimy naszym czyszczeniem

Czasami może zdarzyć się tak, że nasze czyszenie może i usunie plamę, ale wraz z nią również kolor tkaniny. Na takie wpadki warto poznać domowe sposoby, które ożywią kolory naszego dywanu. 


Pierwszym z nich jest woda z octem (1-2 łyżki na litr wody), takim roztworem należy przetrzeć dywan przy pomocy gąbeczki lub szmatki. Aby ożywić nasz dywan, można również bardziej nietypowych sposobów. Kiszona kapusta oraz świeżo skoszona trawa rozrzucone na dywanie sprawią, że kurz przysłaniający barwy dywanu zniknie. 


Warto zdać sobie sprawę, że tkaniny na dywanie różnią się między sobą pod względem jakości, jak i reagowania na różne detergenty i środki. Przez to też niektóre dywany wymagają nieco innego traktowania. Jeśli mamy kosztowny dywan, powinniśmy uważać na to, jak go pielęgnujemy i czasami bezpieczniej będzie udać się do specjalisty niż na własną rękę próbować go wyczyścić. 

Licencja: Creative Commons