Pompy cwu to pompy w instalacji przygotowującej ciepłą wodę użytkową. Najczęściej są to pompy cyrkulacyjne. Jakie są ich zadania? Jak powinna wyglądać instalacja, montaż? Tego dowiesz się czytając ten artykuł.

Data dodania: 2013-02-15

Wyświetleń: 1496

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zadaniem pompy cyrkulacyjnej jest zapewnienie ciągłego obiegu wody użytkowej od podgrzewacza jakim może być np. kocioł gazowy do punktu, w którym woda jest pobierana. Praca tej pompy zapewnia dostęp do wody o stałej temperaturze natychmiast po odkręceniu kranu. Pompy cyrkulacyjne posiadają zdolność do niewielkiego podnoszenia, maksymalne ciśnienie robocze, którego zadaniem jest pokonanie oporów instalacji wynosi 1,0 MPa.

Do największej grupy pomp cyrkulacyjnych należą pompy, które nie posiadają mechanicznego uszczelnienia wału silnika. Pośród nich znajdują się pompy jednobiegunowe, wielobiegunowe oraz elektroniczne z płynną regulacją obrotów, posiadające zintegrowaną przetwornicę częstotliwości.

Prawidłowa instalacja pompy cwu jest niezbędnym warunkiem do prawidłowego i długoterminowego funkcjonowania pompy cyrkulacyjnej. Warunkiem koniecznym jest to, aby dostęp do przełącznika biegów był łatwy a kabel zasilający powinien być tak podłączony do skrzynki zaciskowej, aby w przypadku skroplenia pary wodnej nie ściekała ona po kablu do skrzynki, gdyż może to wywołać spięcie.

Jeśli chodzi o montaż, to także pompa cyrkulacyjna powinna być zamontowana na przewodzie cyrkulacyjnym bezpośrednio przed zasobnikiem. Za sprawą tego schłodzona woda z okolic zaworu czerpalnego wraca do zasobnika i na jej miejsce napływa ciepła.

Możemy wpłynąć na racjonalne gospodarowanie energią poprzez wyposażenie instalacji grzewczej w urządzenie sterujące automatyczną pracą cyrkulacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena