Stosowane do zabezpieczania miejsc postojowych zapory oraz słupki parkingowe to niezwykle wygodne i ułatwiające życie rozwiązania, o ile stawia się je zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli chcesz postawić blokadę miejsca parkingowego, musisz wiedzieć, czy nie narażasz się na wysoki mandat. Sprawdź, co o montażu tego rodzaju rozwiązań mówią przepisy i dowiedz się, czy stawiając blokadę na wykupionym przez siebie miejscu parkingowym, nadal musisz uzyskać odpowiednią zgodę.

Data dodania: 2022-06-02

Wyświetleń: 522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Słupki parkingowe, a przepisy

Stalowe i betonowe słupki parkingowe – jakie funkcje mogą spełniać?

Zapory, blokady oraz słupki parkingowe stały się codziennym elementem krajobrazu polskich miast. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście blokowanie wjazdu oraz zabezpieczanie miejsca parkingowego przed zajęciem przez osoby nieuprawnione. To jednak nie wszystko – betonowy słupek parkingowy podobnie jak jego stalowa wersja, równie dobrze sprawdzi się przy wytyczaniu stref ruchu oraz wyznaczaniu kierunków poruszania się po parkingach czy placach. Najczęściej jednak tego rodzaju rozwiązania stosuje się w celu uniemożliwienia zajęcia prywatnego miejsca parkingowego przez kierowcę innego pojazdu.

Gdzie słupki parkingowe znajdują zastosowanie?

Ze względu na swój prosty montaż oraz uniwersalny charakter, słupki betonowe, stalowe, plastikowe, a nawet drewniane, możemy spotkać w bardzo wielu lokalizacjach. Typowe przykłady zastosowania tego rodzaju rozwiązań to m.in.:

- parkingi przed centrami handlowymi,

- tereny zakładów produkcyjnych i magazynów,

- wewnętrzne drogi i ciągi komunikacyjne,

- parkingi podziemne,

- miejsca postojowe na osiedlach,

- hotele, obiekty sportowe, szpitale,

a także wiele innych lokalizacji, w których kluczowe są bezpieczeństwo, sprawna organizacja ruchu oraz zapewnienie wolnego miejsca do parkowania.

Montaż blokady parkingowej a prawo – o tym musisz pamiętać

Bez względu na to, czy chcesz postawić betonowy słupek parkingowy, czy składaną, metalową blokadę, obowiązują Cię te same przepisy. Kluczową kwestią jest to, czy masz prawo do miejsca parkingowego, które chcesz zabezpieczyć. Co do zasady, tego rodzaju elementy bez żadnych ograniczeń możesz montować wyłącznie na prywatnej posesji. A co, jeśli wraz z mieszkaniem nabyłeś prawo do korzystania z miejsca postojowego?

Sam fakt opłacania miejsc parkingowych należących do gminy czy wspólnoty mieszkaniowej, nie daje prawa do montażu zapory. Dopiero zgoda zarządcy parkingu umożliwia zabezpieczenie miejsca specjalną blokadą. Co istotne, nie może ona utrudniać wjazdu pojazdom uprawnionym, np. straży pożarnej czy karetce pogotowia. Samowolny montaż słupków parkingowych bez uzyskania zgody właściciela grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł oraz demontażem blokady przez zarządcę, bez konieczności wcześniejszego ostrzegania.

Słupki betonowe i zapory – warto przestrzegać przepisów!

Jak widać, parkingowe zapory oraz słupki betonowe lub stalowe mogą w wymierny sposób podnieść komfort korzystania z parkingu, o ile są montowanie zgodnie z prawem. Nielegalna instalacja zapory grozi konsekwencjami, dlatego warto dokładnie sprawdzić, kto jest faktycznym właścicielem terenu, na którym chcesz zabezpieczyć miejsce parkingowe. Szukasz solidnych słupków parkingowych? Wejdź na https://kesbet.pl, sprawdź naszą ofertę i znajdź rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena