Odpowiednie zabezpieczenie domu przed deszczem i nadmiarem wód gruntowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa budynku oraz ochrony jego fundamentów. Do hydroizolacji ścian fundamentowych często stosuje się dysperbit. Dysperbit to rodzaj masy asfaltowo-kauczukowej, która nie zawiera rozpuszczalników. Jest używany do tworzenia ochronnej bariery dla wylewek betonowych, piwnic i tarasów. Jest także skutecznym materiałem do izolacji fundamentów na terenach przepuszczalnych. 

Data dodania: 2023-06-05

Wyświetleń: 145

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Hydroizolacja fundamentów przy użyciu dysperbitu

Po zastosowaniu dysperbitu, tworzy się warstwa izolacyjna, która chroni przed wilgocią i wodą. Dysperbit ma również właściwości impregnacyjne i może być stosowany na różnych powierzchniach, takich jak beton, ceramika, papa, blacha ocynkowana lub bitum. Skupiając się na izolacji fundamentów, dysperbit jest często pierwszym materiałem, którym się spotykamy podczas budowy domu.

Dlaczego stosować hydroizolację fundamentów?

Skuteczna izolacja fundamentów jest istotna, ponieważ chroni budynek przed zalaniem wodą gruntową i powstawaniem wilgoci. Jest to szczególnie ważne na terenach podmokłych. Poprawnie wykonana izolacja pionowa zapewnia, że nawet w przypadku ataku wilgoci z zewnątrz, powłoka ochronna nie przepuści zagrożenia, co pozwala uniknąć problemów i kosztów związanych z wilgocią. Należy pamiętać, że wilgoć w budynkach sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Hydroizolacja fundamentów – wybór produktu

Wybierając dysperbit do izolacji fundamentów, wybieramy produkt o dobrej jakości i bezpieczny dla zdrowia. Dysperbit nie zawiera rozpuszczalników, co oznacza, że nie ma ryzyka zatrucia ani nieprzyjemnego zapachu. Jest też nieinwazyjny i ma właściwości antykorozyjne. Dzięki swojej konsystencji, jest łatwy do nakładania i nie wymaga specjalnego przygotowania. Dysperbit jest gotowym produktem, który nie wymaga aktywacji ani podgrzewania. Należy jednak pamiętać, aby przechowywać go w odpowiedniej temperaturze, ponieważ niska temperatura może pogorszyć jego właściwości.

Stosowanie dysperbitu

Aby skutecznie zastosować dysperbit do izolacji fundamentów, należy nałożyć co najmniej dwie warstwy. Można to zrobić za pomocą pacy, gęstego pędzla lub metodą natryskową. Ważne jest, aby powierzchnia była czysta i zagruntowana. Pierwsza warstwa powinna mieć grubość 1 mm, a kolejne warstwy powinny być nakładane prostopadle do poprzednich. Przed nałożeniem kolejnej warstwy, należy dać czas na wyschnięcie poprzedniej, unikając wilgoci i niskiej temperatury.

Stosowanie dysperbitu jest możliwe w określonych warunkach temperaturowych. Producent zazwyczaj podaje zakres temperatur, w którym można go stosować, zazwyczaj wynoszący od około 5°C do 25°C. Czas wiązania może się wydłużyć przy niższych temperaturach. Świeżo nałożoną powłokę nie powinno narażać się na deszcz, mróz ani silne promienie słoneczne. Jeśli konieczne jest wykonanie prac przy niskich temperaturach, zaleca się zabezpieczenie nałożonego dysperbitu folią. Najlepszym okresem do izolacji fundamentów jest wiosna i lato, gdy warunki atmosferyczne są bardziej korzystne.

Warto zwrócić uwagę na dysperbit firmy JURGA, który jest dostępny w różnych pojemnościach (5 kg, 10 kg, 20 kg), co ułatwia oszacowanie ilości potrzebnej substancji. Zużycie zależy od konkretnego zastosowania i skali zagrożeń. Im lepiej i grubsza warstwa zostanie nałożona, tym bardziej skuteczna będzie powłoka hydroizolacyjna.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena