Stając w obliczu problemu niepełnosprawności, zwłaszcza kiedy taka sytuacja przyszła do nas nagle, bez zapowiedzi, każda z osób, która jakkolwiek uczestniczy w życiu osoby dotkniętej ograniczeniem musi zetknąć się z barierami, jakie stawia jej naturalne środowisko- najbliższe otoczenie, dom, praca, pobliski sklep...

Data dodania: 2016-05-16

Wyświetleń: 1739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cena likwidacji barier- platforma, winda a może schodołaz?

... kończąc na transporcie, zarówno prywatnym, jak i publicznym. 

Jak wiele decyzji i zmian jest wymaganych aby dopasować warunki do możliwie najlepszego funkcjonowania osoby z ograniczeniem ruchowym, wiedzą doskonale Ci, którzy już kiedyś mieli z tym styczność- personalnie, jako osoby niepełnosprawne, lub bliskie, na których barkach spoczęła odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że pomimo iż pierwotny koszt zakupu takich urządzeń jest spory, po dofinansowaniu z środków PFRON cena montażu platformy, windy czy nawet zakup schodołazu, jest relatywnie niższy, zwłaszcza w stosunku do funkcjonalności tych urządzeń.

O dofinansowanie z ramienia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych korzystać mogą osoby fizyczne, zarówno na użytek prywatny, jak i do zagospodarowania reorganizowanego obiektu architektonicznego, zwłaszcza o charakterze publicznym. Kwoty dofinansowań przydzielane są na początku każdego roku z nowych środków, jakie posiada Fundusz. Podania i wnioski należy złożyć w czasie zgodnym z harmonogramem oraz oczekiwać decyzji PFRON. W przypadku źle wypełnionych dokumentów lub brakujących jego części osoby związane z obsługą interesantów Fundacji, wystosują odpowiednie pismo bądź też wnioskodawca zostanie o niedociągnięciach poinformowany telefonicznie lub mailowo.

Jakie urządzenie wybrać? Platformy schodowe, windę a może schodołaz

Platformy przyschodowe to jedna z najpopularniejszych form likwidacji barier, zarówno pod względem finansowania jak i uniwersalności. Większość montowanych platform posiada uniwersalny standard dopasowany do wielu wózków inwalidzkich. W odróżnieniu od schodołazów pod tym względem nie stanowi to żadnego problemu. Dopasować jedynie należy wielkość platformy od warunków architektonicznych budynku. Platformy doskonale sprawdzą się zarówno w wewnętrznej instalacji, w domach prywatnych, jak i przy podjazdach na wysoki parter obiektów publicznych. W zależności od układu platformy mogą poruszać się zarówno po torze prostym, jak i zakrzywionym.

Platformy zasilane są za pomocą akumulatora. Intuicyjny system sterowania został zawarty w pilocie a także w bocznym panelu samej platformy.

Dzięki równomiernemu rozłożeniu sił na płaskiej platformie schodowej możliwy jest udźwig o łącznej wadze 300 kg, co w porównaniu do klasycznych wind stanowi zaledwie o 20% mniej. Koszt montażu, eksploatacji oraz serwisu platformy schodowej wynosi niewiele ponad 30 000zł. Przy wykorzystaniu dotacji Fundacji oraz skorzystania z urządzeń serwisowanych, używanych, koszta diametralnie maleją.

Podnośniki pionowe, czyli windy dla niepełnosprawnych to rozwiązanie dla osób, których miejsce zamieszkania nie pozwala na ingerencję wewnątrz budynku. Wśród rodzajów występują windy zabudowane oraz niezabudowane, których konstrukcja zasłonięta jest w górnej części daszkiem, jednak nie posiada ona żadnej obudowy. Windy dla niepełnosprawnych posiadają udźwig 385 kg i wznoszą się na wysokośc około 300cm. Istnieje możliwośc połączenia modułów, aby winda sięgała wyższych partycji. Koszt zakupu urządzenia wynosi 30 000zł, jednak należy mieć na uwadze wcześniejsze otrzymanie zgody od administratora budynku oraz inspektoratu budowlanego (w tym od prezydenta miasta) na wprowadzenie znacznych zmian w strukturze budynku oraz zmian naniesionych na plan konstrukcyjny.

Jedną z ostatnich możliwości jest wybór funkcjonalnego oraz najtańszego z puli urządzeń, schodołazu. Schodołaz najczęściej wybierany jest przez osoby samotne, gdyż jest zupełnie samoobsługowy, nie wymaga asysty osób, ponadto z uwagi na konstrukcję doskonale sprawdza się podczas pokonywania stopni (nawet bardzo stromych) w bardzo wąskich szybach klatkowych. To właśnie ten aspekt dominuje podczas wyboru urządzenia. Udźwig schodołazu wynosi 130kg, a ich ceny w zależności od modelu rozpoczynają się już od 3 000zł.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena