W Polsce żyje ok. 7000 osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Większości z nas trudno sobie wyobrazić, jak te osoby funkcjonują: jak się komunikują, jak poruszają, jak radzą z  codziennymi obowiązkami. Tymczasem osoby głuchoniewidome potrafią prowadzić ciekawe, aktywne i satysfakcjonujące dla nich samych życie.

Data dodania: 2012-09-28

Wyświetleń: 2372

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wspomagają się przy tym specjalistycznym sprzętem, korzystają z usług tłumaczy-przewodników oraz przede wszystkim wykorzystują własny potencjał: dobrą pamięć, inteligencję, odwagę, kreatywność, a niejednokrotnie też poczucie humoru.

W Polsce jest tylko jedna organizacja, która zrzesza takie osoby i udziela im specjalistycznego wsparcia — Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym (TPG). Od 2010 roku TPG w partnerstwie z PFRON realizuje ogólnopolski, systemowy projekt: „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.” Jest on finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

To wyjątkowy czas dla osób głuchoniewidomych — dzięki temu projektowi otrzymały one tak mocne wsparcie, jakiego nigdy wcześniej ta niewielka organizacja, ani nikt inny w Polsce, nie mógł im zaproponować. Efekty tych dwóch lat są imponujące — ponad 150 osób rozpoczęło pracę (ponad 60 kobiet i 90 mężczyzn). To niemalże dwa razy lepszy wynik niż zakładano!

Łącznie z projektu korzystają 633 osoby z różnych części Polski. Każda z nich sama ma wpływ na to, jakie będzie tempo pracy, z jakich form wsparcia skorzysta, jak będzie przebiegała jej ścieżka zawodowa. W TPG duży nacisk kładziony jest bowiem na poszanowanie potrzeb, możliwości i samodzielnych wyborów samych zainteresowanych, czyli osób głuchoniewidomych. Dzięki temu udzielana pomoc jest odpowiedzialna, a efekty — trwalsze.

Projekt trwa tylko do końca tego roku. TPG, z myślą o osobach, które wciąż potrzebują wsparcia w powrocie na rynek pracy oraz w utrzymaniu się na nim, zabiega o jego kontynuację.

Co o tym myślą osoby głuchoniewidome? Odpowiedź pod linkiem:
http://mojapraca.org.pl/index.php?view=news&review=40

 

15% środków na realizację projektu pochodzi z budżetu PFRON.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena