Coraz więcej otwarcie mówi się o wspieraniu osób niepełnosprawnych. Pracodawcy coraz chętniej i odważniej wybierają ich na stanowiska, przekonując się, że ograniczenia ciała nie stanowią problemu w wykonywaniu swoich obowiązków. Bardzo ważnym aspektem jest likwidowanie barier również budowlanych. 

Data dodania: 2018-11-26

Wyświetleń: 555

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pomocna dłoń dla niepełnosprawnych

Nierzadko jest to spory wydatek, z którym zwykłe gospodarstwo domowe może sobie nie poradzić. Jakie rozwiązania znajdziemy w czasie zakupu windy dla niepełnosprawnych? Cena to trudny temat, ale warto o tym mówić.

Pomoc PFRON dla firm

Temat należy zacząć od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotyczy nas ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w której zresztą omówione są szczegóły dofinansowań. Jak czytamy na stronie Funduszu, dofinansowanie do sprzętów jest również dostępne dla przedsiębiorców. Występuje kilka warunków, które pozwolą nam na korzystniejszy zakup windy dla niepełnosprawnych, cena może się znacząco zmniejszyć.
Po pierwsze, trzeba być właścicielem nieruchomości albo być użytkownikami wieczystymi. Kolejnym warunkiem jest pełne potwierdzenie dokumentami posiadanych przez nas środków własnych (albo innych – tak zwanych środków pozyskanych). Ostatnim, obowiązkowym punktem jest przedstawienie pozwoleń albo zgłoszenia wniosku na pozwolenie na budowę. Należy pamiętać, że osoby, które mają nieuregulowane spłaty wobec PFRON nie mogą uzyskać dofinansowania. Inne wykluczające pomoc kwestie można znaleźć na stronie Funduszu.

Wsparcie dla osób prywatnych

Jeśli chodzi o osoby prywatne jasne jest, że wszystkie sprawy są rozpatrywane indywidualnie, ale podstawa to oczywiście udokumentowane i aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Podobnie jak w przypadku przedsiębiorców, osoby mające zaległości, czy te, które skorzystały już z dofinansowania (w ciągu trzech lat) nie mogą się o taką pomoc ubiegać.

W przypadku osób prywatnych PFRON może pokryć nawet 95% kosztów. Wszystkie niezbędne dokumenty i wniosek składa się do starosty powiatowego. Szczegółowe warunki znajdują się oczywiście na stronie Funduszu i to stamtąd można czerpać pełną podstawę prawną.

A może fundacja?

Innym źródłem pomocy finansowej dla naszej budowy czy zakupu są fundacje, które wesprą zakup windy dla niepełnosprawnych. Cena jest oczywiście bardzo ważna, przez co warto skorzystać z asortymentu firm polecanych przez fundację. Zdarza się, że mamy na tyle swobody, że możemy wybrać konkretną ofertę i na jej temat rozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za dofunansowanie. Pomoc takiej instytucji może pokryć nawet 50% ceny.

Pamiętajmy jednak, żeby nawet po otrzymanej pomocy, uczestniczyć w życiu fundacji, bo często pomaga ona osobom niepełnosprawnym w aktywizacji zawodowej czy w poszerzeniu kontaktów. 

Dzisiaj bariery są znacznie mniejsze, a świadomość społeczna na temat niepełnosprawności rośnie - nie tylko w urzędach miast niezbędna jest winda dla niepełnosprawnych. Cena, jak widzimy może być korzystniejsza dla portfela i funkcjonowania osób z ograniczeniami fizycznymi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena