Czystość w gastronomii to bardzo poważna sprawa, niemożliwe jest przygotowywanie dobrych posiłków w niedoczyszczonej kuchni. Żyjemy w czasach, gdzie media mocno obnażają ciemną stronę świata gastronomicznego, słusznie wyczulają klientów, by zwracali uwagę na czystość w każdym zakątku restauracji.

Data dodania: 2018-08-07

Wyświetleń: 764

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Idealna kuchnia? Zacznij od wewnątrz

 Dynamika tej pracy często generuje nieporządek, ale będąc właścicielami restauracji, musimy dobrze zaplanować pracę i wybrać odpowiednie środki czystości.

Zacznij od ustalenia zasad

Bardzo ważne jest, by zarządzając zespołem, wziąć pod uwagę podział pracy. Warto już od początku współpracy uświadamiać pracowników, że są odpowiedzialni za konkretne działania. Osoby zajmujące się czystością na sali, muszą pamiętać nie tylko o utrzymaniu porządku w oczywistych miejscach takich jak stoliki czy toalety. Żeby uniknąć nawarstwiania się pracy, poza rutynowymi czynnościami jak czyszczenie obiektów sanitarnych, warto dodać czynności dodatkowe na przykład odkażanie klamek, kurków i czyszczenie dozowników na mydło i papier. Dołączenie tych działań wydłuży nieznacznie jednorazowy czas pracy, ale w ostatecznym rozrachunku pozwoli na dłuższe utrzymanie higieny w całym pomieszczeniu, a nie tylko w newralgicznych miejscach toalety.

Jeśli jednak mowa o sercu restauracji, czyli samej kuchni, warto wprowadzić zasadę, że każdy powinien dbać o swoje miejsce pracy. Przecieranie plam, odkładanie narzędzi i przyrządów na miejsce zminimalizuje nieporządek, który w innym wypadku narastałby do wieczora i powodował chaos organizacyjny.

Wybierz profesjonalne środki czystości

Jeśli jednak chcemy wymagać od naszych pracowników przestrzegania zasad i ustalonych wspólnie norm, musimy dać im możliwość realizacji zadań. Mowa tu nie tylko o odpowiednim zaplanowaniu czasu pracy, ale również o zapewnieniu odpowiednich narzędzi i wyposażenia.

Dobry manager restauracji wie, że nie warto oszczędzać na żywności, której używamy do stworzenia dań. Ta sama zasada dotyczy wybierania chemii gospodarczej, którą stosuje się w miejscu pracy. Mitem jest, że profesjonalne środki czystości to drogie produkty, bo jak już pisałam w artykule Hotel na błysk – są one dużo bardziej wydajne. Przypomnę, że wynika to z faktu, że to środki skoncentrowane i starczają na dłużej. Wielu producentów proponuje nam specjalne płyny, które nadają się do kuchni i można ich używać bezpiecznie.

Zadecyduj mądrze

Środki czystości to nie tylko uniwersalny płyn do podłóg i blatów. Każda powierzchnia w kuchni jest inna, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a to wszystko po to, by w przyszłości nie żałować, że nie zadbaliśmy o swoją inwestycję, bo tym w istocie dla menagera jest każdy element restauracji. Na początek zacznij od higieny rąk pracowników – wybierz mydło w płynie, które będzie bezbarwne i bezzapachowe. Zadbaj by środki czystości były testowane dermatologicznie, nie wysuszały rąk, a jednocześnie eliminowały najtrudniejsze do zmycia zapachy np. ryby, mięsa czy czosnku.

Mycie rąk to nie wszystko, warto zdecydować się na preparaty dezynfekcyjne, które ochronią personel i gości przed bakteriami, a nawet wirusami takim jak ebola. Użyj ich do czyszczenia urządzeń kuchennych – piekarników, kuchenek albo pieców.

Tak zwany „zmywak” to miejsce, o które również należy zadbać w odpowiedni sposób. Wybierz odpowiedni płyn do mycia naczyń, niepodrażniający skóry i delikatny dla naczyń. Zmywanie musi być efektywne, ale nieodpowiednie dobranie środków czystości może znacznie skrócić życie naszych naczyń –staną się matowe i pełne zacieków.

Preparaty kwaśne i zasadowe – do czego?

Jeśli nie mamy doświadczenia w wyborze chemii do kuchni, przyda się nam niewielki przegląd ofert. Chcąc wyczyścić lodówki, zamrażarki i lady chłodnicze niezbędne będą środki czystości o pH kwaśnym. Wymienione wyżej powierzchnie i sprzęty są odporne na działanie kwasów, dlatego, by skutecznie je wyczyścić, musimy użyć środków o pH wynoszącym około 2,5-3. Do urządzeń chłodniczych ze stali szlachetnej można użyć pH 4 w formie rozcieńczonego koncentratu albo w formie sprayu.

Preparaty zasadowe sprawdzą się z kolei do mycia podłóg, piekarników, smażalnic, blach i innych powierzchni, na których osadza się tłuszcz.

Warto zwrócić szczególną uwagę na grilla, jeśli posiadamy go w swojej restauracji, należy czyścić go regularnie. Grillowanie, chcąc nie chcąc, powoduje gromadzenie się tłuszczu, a wysoka temperatura sprawia, że ten szybko zasycha, stając się trudnym do usunięcia. W przypadku czyszczenia takiej powierzchni należy wybrać pH 13.

Z taką porcją wiedzy, można bez problemy przystąpić do działania, bo podstawową zasadą w kuchni jest zachowanie porządku i odpowiednie środki czystości... Chyba, że liczymy na niechlubny, medialny rozgłos.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena