O działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wie każdy, kto chodzi po górach i zdaje sobie sprawę z tego, że ratownicy TOPR dbają o bezpieczeństwo w Tatrach i udzielają pomocy tym, którzy tego potrzebują. Jednak o działalności i istnieniu Klubu Ratowników i Sympatyków TOPR wie tak naprawdę garstka.

Data dodania: 2013-11-16

Wyświetleń: 1736

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Klub Ratowników i Sympatyków TOPR

Wiele osób słysząc nazwę "Klub Ratowników i Sympatyków TOPR" myśli, że klub zajmuje się ratowaniem turystów w Tatrach. Jest to błąd, bo ratowaniem turystów zajmuje się TOPR, a Klub Ratowników i Sympatyków TOPR to zupełnie inna grupa osób, choć nie do końca.

Omawiany Klub działa w USA, a konkretnie w Chicago, gdzie aktualnie mieszka wielu ratowników TOPR, którzy nie są już aktywni zawodowo, ale nadal są ratownikami, bo ratownikiem górskim zostaje się do końca życia. TOPR-owcy przebywający w USA założyli w 1981 roku Klub, który działa do dziś, a jego działalność rozwija się z każdym dniem coraz bardziej. Do Klubu Ratowników i Sympatyków TOPR mogą dołączyć nie tylko ratownicy, ale również osoby sympatyzujące z tatrzańskim ratownictwem.

Do najważniejszych osób związanych z Klubem zaliczyć trzeba założycieli: Józefa Majerczyka, Jana Suleję, Marka Gąsienicę Byrcyna, Józefa Bukowskiego czy Józefa Harmatę. Bardzo ważną osobą jest również Zdzisław Hoły, który od 2007 roku rozwija działalność Klubu i podejmuje różnorodne inicjatywy, również we współpracy z polskim serwisem o tematyce górskiej.

Czym zajmuje się Klub Ratowników i Sympatyków TOPR?

Do najważniejszych inicjatyw należy wspieranie działalności ratownictwa górskiego w Polsce, chociażby poprzez przekazywanie wsparcia finansowego. Klub zajmuje się także organizacją licznych imprez, pikników czy spotkań oraz wystaw, podczas których promuje się ratownictwo górskie, bezpieczne wędrówki po szlakach górskich czy szacunek wobec przyrody Tatr. Podczas imprez organizowanych przez Klub Ratowników i Sympatyków TOPR uczestnicy chętnie przekazują chociażby symboliczne darowizny, z których Klub organizuje kolejne uroczystości czy wspiera np. inicjatywy zamieszczania pamiątkowych tablic na Wiktorówkach, gdzie powstała "ściana pamięci" dla turystów i ratowników, którzy zginęli w górach.

Jak widać - ratownikiem TOPR można być do końca życia i przyczyniać się do promowania bezpiecznego korzystania ze szlaków górskich nawet będąc za oceanem. Działalność Klubu Ratowników i Sympatyków TOPR to wspaniała inicjatywa podejmowana przez tych, którzy na zawsze zobowiązali się być na każde wezwanie Naczelnika...

Licencja: Creative Commons
1 Ocena